Menu
StudentMag
Studentský život

FOTOREPOTÁŽ: Jaký byl Designblok 2013?

Tomáš Kodet

Tomáš Kodet

21. 10. 2013

Designblok je největší Středoevropská přehlídka designu z celého světa. Koná se každý rok na podzim a letos bylo  jubilejní patnácté výročí této ojedinělé akce. Organizátoři pro letošní rok zvolili téma Ikony. Uvádějí, že za těch patnáct let zde bylo k vidění neskutečné množství předmětů, které se dnes staly dennodenně používanými.

Vstupenky, kde a za kolik?

Všechny vstupenky jsou na celý týden a platí ve všech třech výstavních prostorách. Pro dospělého vychází na 250 Kč, student zaplatí pouze 150 Kč. Je zde i speciální zlevněná vstupenka pro školy, neboli minimálně desetičlennou skupinu s pedagogickým dozorem.

Zeptali jsme se studentky Střední průmyslové školy stavební Terezy Fenykové, která nám poskytla veškeré fotografie, co jí na Designbloku zaujalo nejvíce:

„Takováto ukázka fantazie a zručnosti tolika lidí je obdivuhodná. Bylo skvělé, že to bylo na tolika zajímavých místech. Pro mě byly asi nejhezčí ukázky křesel, židlí, stolků a poliček… Sledovat kombinaci tolika tvarů a barev je prostě skvělé.”

Co vše bylo k vidění a kdo se ukázal?

K vidění toho bylo opravdu hodně. Největší výstava byla na Nákladním nádraží Žižkov, kde svůj design předvedlo mnoho světových designérů a značek, například Samsung se svým modelem Galaxy Note III a chytrými hodinkami. Mohli jste se zúčastnit soutěže o tyto dva výrobky, pokud jste na „Noutu” nakreslili obrázek, který byl pak zvolen za nejkrásnější, nejpovedenější a za nejvíce kreativní. Zkusil jsem si to samozřejmě také a mohu říci, že to rozhodně není nic lehkého. Některá díla, která byla promítána na obrazovkách, byla až profesionální.

Dále třeba Škoda Auto – mohli jste vidět jejich designéry při práci. Venku, před výstavištěm byl vystaven nový model: Škoda Rapid Spaceback. O té se říká, že nahradila starou Felícii. Její testy dopadly velice dobře a Škoda uvádí, že tímto modelem cílí hlavně na mladé. Její nejlevnější verze je za 270 tisíc Kč.

H&M a jejich bytové doplňky

V jednom z vysloužilých nákladních vagónů se představila i celosvětová značka H&M HOME, která začala nově vyrábět i bytové doplňky. V Česku se zatím prodejna nechystá, ale není problém koupě přes internet. Bohužel vám to prodraží poštovné, ale aspoň si budete jisti, že nikdo z vašeho okolí to doma mít nebude.

Nechyběl ani Elektrolux, který překvapil svými inovacemi. Každý rok totiž vyhlašuje veřejnou soutěž pro designéry, vynálezce a inovátory. Soutěž je určena především pro studenty daných oborů a přihlásit se může kdokoli se zajímavým nápadem. Elektrolux se až poté rozhodne, zdali půjde váš nápad do výroby a na pulty obchodů.

Jeden příklad za všechny: Aeroball od polského designera Jana Ankiersztajniho. „Tyto bublinky Aeroballu proplouvají a vznášejí se prostorem a přitom čistí a filtrují vzduch. Design je inspirován přírodou – zářící povrch kuliček absorbuje během dne světlo a v noci ho vyzařuje zpět. Tyto drobné domácí světlušky tak zlepšují vzduch, který dýcháme.”

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

FOTOREPOTÁŽ: Jaký byl Designblok 2013?