Menu
StudentMag
Studium

Dvojjazyčné studium přináší nové možnosti. Vzdělávejte se po francouzsku

Vendula Pazderová

Vendula Pazderová

22. 1. 2013

Znalost jazyků je v dnešním světě alfou i omegou úspěšného člověka. Proč se tedy světový jazyk neučit efektivně už na střední škole? Máte-li nadání na cizí jazyky, zkuste dvojjazyčné česko-francouzské gymnázium.

Ilustrační foto, Zdroj: sxc.hu

Díky tomuto typu vzdělání budete již po šesti letech schopni si francouzsky popovídat o čemkoli. Klesající porodnost v evropských zemích? Zolovy romány? Archimédův zákon? Vyjádřit se v cizím jazyce můžete na jakékoli téma.

Intenzivní výuka

A co vlastně bilingvní studium obnáší? Jedná se o šestiletý studijní program; se základní školou se tedy rozloučíte už po sedmé třídě. První dva roky probíhají především ve znamení velmi intenzivní výuky jazyka – na rozvrhu budete mít až deset hodin francouzštiny týdně. V rámci výuky se také studenti minimálně jednou zúčastní výměnného pobytu ve Francii.

Od třetího ročníku (neboli od prvního ročníku střední školy) jsou čtyři předměty vyučovány ve francouzském jazyce, a to zeměpis, dějepis, fyzika, matematika a chemie. Jakkoli děsivě to může znít, tisíce studentů po celém světě jsou důkazem toho, že to jde!

A nejen to – výuka probíhá podle francouzské metody, která po žácích požaduje spíše než učení nazpaměť samostatnost, propojování jednotlivých informací a jejich zpracování.

Nové možnosti

Student gymnázium opouští se složenou maturitou ve francouzštině a jazykovým certifikátem úrovně C1 podle Společného evropského referenčního rámce (SERR). Absolventům bilingvních sekcí se po ukončení studia otevírá možnost jít studovat na některou z francouzských univerzit. Může jiná střední škola poskytnout lepší start do života?

Více o bilingvním vzdělání se dozvíte na stránkách jednotlivých gymnázií: Gymnázium Jana Nerudy v Praze, Gymnázium Pierra de Coubertina v Táboře, Gymnázium Matyáše Lercha v Brně a Slovanské gymnázium v Olomouci.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dvojjazyčné studium přináší nové možnosti. Vzdělávejte se po francouzsku