Menu
StudentMag
Kam na vysokou školu

Divadelní fakulta JAMU učí nově světelný design, jen 4 studenty

Redakce

Redakce

18. 3. 2013

Zcela nový obor nazvaný Světelný design lze od příštího akademického roku 2013/2014 studovat na Divadelní fakultě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně (JAMU). Zájemci mohou posílat přihlášky na adresu školy do konce března.

„Nezvyklý obor budou studovat maximálně čtyři studenti. Jedním ze specializovaných předmětů bude například osvětlování architektury,“ uvedl dnes pro StudentMag.cz mluvčí JAMU Luboš Mareček.

„Práce se světlem a projekcemi se ve světovém a postupně i v českém divadle vyvíjí v samostatnou uměleckou disciplínu. Světelný designer se stává často důležitým členem inscenačních týmů vedle režiséra, scénografa nebo kostýmního výtvarníka,“ řekl profesor brněnské akademie Josef Kovalčuk ke vzniku nového oboru.

Má jít o magisterské dvouleté studium, přijati mohou být absolventi  výtvarných škol nebo bakalářského studia oborů jako scénografie, režie a jevištní technologie.

Základem studia bude tvorba akademických i praktických projektů v oblasti činoherního, muzikálového a operního divadla. Důležitá bude práce s moderními technologiemi, novými typy osvětlovacích i projekčních programů. Zároveň budou studenti vzděláváni v oblasti scénografie i v některých divadelních disciplínách.

Nejsou technologie, obor bude jen pro čtyři

JAMU plánuje obor nabídnout toliko kvartetu studentů. „Tento počet je dán zejména tím, že v rámci studia budou posluchači pracovat s technologiemi, jejichž množství je omezené,“ vysvětlil profesor Kovalčuk.

Absolventi by podle Kovalčuka měli být připraveni také na realizace architektonického svícení, návrhy osvětlení výstav, filmové a televizní svícení, světelný design v zábavním průmyslu (koncerty populární hudby, události a show).

Přijímačky ve dvou kolech

Přijímací řízení se skládá ze dvou kol. Zájemci musí prokázat znalosti z oblasti dějin umění a divadla. „Dále bude požadována znalost základů scénografie, (jevištní) technologie a také alespoň jednoho cizího jazyka. Důležitá bude schopnost kreativního myšlení, směřujícího k samostatné umělecké činnosti,“ dodal Mareček.

Ve druhém kole budou mít uchazeči za úkol vypracovat analýzu zadaného dramatického textu s důrazem na prostorové, světelné a barevné řešení vybraných situací.

K novým oborům na Divadelní fakultě JAMU patří kupříkladu i obor Audiovizuální tvorba a divadlo.

Přihlášky ke studiu lze podávat do konce března. Přijímací řízení se uskuteční v červnu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Divadelní fakulta JAMU učí nově světelný design, jen 4 studenty