Menu
StudentMag
Studentské finance

Daňové přiznání za rok 2012 musí podávat i studenti. V jakých případech?

Barbora Milotová

Barbora Milotová

27. 3. 2013

Konečný termín pro podání daňového přiznání za rok 2012 se blíží. Do 2. dubna (bez daňového poradce) máte poslední šanci formulář vyplnit a podat na příslušný finanční úřad. Podívejte se, zda jste součástí výjimky, nebo se Vám daňové přiznání za loňský rok nevyhne.

Přivyděláváte si při studiu? Pak možná musíte vyplnit a poslat daňové přiznání za rok 2012. V některých případech ale můžete být od složitého papírování osvobozeni.

Srážková daň

Podepsali jste na brigádě či v práci dohodu o provedení práce (DPP)? Jestliže Váš příjem nepřesáhl měsíčně 5.000 korun a nemáte podepsaný růžový formulář, pak z Vašeho platu zaměstnavatel odváděl srážkovou daň (15 %) a vyhnete se podávání přiznání. Není nutné znovu odvádět daň z příjmu, který už jednou zdaněn byl.

Srážková daň tvoří 15 % a zaměstnavatel ji srazí z měsíčního příjmu. Naopak zálohová daň je pouze záloha na daň, která činí rovněž 15 %.

Zálohová daň

1. Hlavní pracovní poměr

2. Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) s daňovým prohlášením (růžový formulář) i bez něj

3. Dohoda o provedení práce (DPP) s růžovým formulářem

4. DPP bez růžového formuláře nad 5.000 korun měsíčně

Ve všech případech Vám zaměstnavatel z příjmu strhává takzvanou zálohovou daň bez ohledu na výši příjmu.

Pakliže pracujete pouze na jednom z výše zmíněných pracovních míst, případně na více, ale ne souběžně, daňovému přiznání se vyhnete. Zaměstnavatele pouze požádáte o roční zúčtování.

Jestliže ale máte souběžně dva či více příjmů ze čtyř zmíněných, výjimka se na Vás nevztahuje a daňové přiznání podat musíte.  Zaměstnavatele požádáte o Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a o sražených zálohách na daň, jež přiložíte k daňovému přiznání.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Daňové přiznání za rok 2012 musí podávat i studenti. V jakých případech?