Menu
StudentMag
Studentský život

Comenius ocenil nejlepší české firmy. V TOP 100 jsou i dvě vysoké školy

Martin Ulbrich

Martin Ulbrich

12. 12. 2014

Letošnímu ročníku soutěže Českých 100 nejlepších opět kralovala společnost ŠKODA AUTO, následovaná Agrofertem Andreje Babiše. Z umístění v první stovce se mohou radovat také dvě vysoké školy.

Ceny tradičně udělovala kulturně-vzdělávací společnost Comenius na slavnostním vyhlášení ve Španělském sále Pražského hradu, které se konalo 28. listopadu. Hlavním cílem soutěže je zviditelnit a slavnostním způsobem ocenit české firmy a společnosti, dosahující vynikajících či mimořádných výsledků.

ŠKODA AUTO vítězí počtrnácté za 19 let

Mladoboleslavská automobilka získala titul nejlepší firmy již počtrnácté. Platí tak jednoznačně za nejúspěšnější českou firmu od roku 1996, kdy se soutěž konala poprvé. Ani po dalším triumfu vedení společnosti neskrývalo nadšení.

„První místo v Českých 100 nejlepších je dokladem úspěšného vývoje značky Škoda v posledních 25 letech. Nejdůležitějšími faktory úspěchu jsou fantastické výrobky, kompetentní a angažovaný tým pracovníků a konstruktivní dialog s naším sociálním partnerem, odbory KOVO,“ uvedl Bohdan Wojnar, člen představenstva za oblast HR managementu.

Na druhém místě skončil zemědělský, potravinářský a chemický holding AGROFERT, jejž vlastní současný ministr financí Andrej Babiš. Bronzovou příčku obsadil energetický gigant ČEZ.

V první stovce je poprvé i budějovická VŠTE

Poprvé zaznamenala úspěch v hlavní kategorii také veřejná Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích, která obsadila 97. místo. Navázala tak na loňské ocenění v oborové kategorii Zdraví – vzdělání – humanita.

„Mile nás to překvapilo, protože o pořadí rozhoduje počet získaných nominací hlavně od lidí z byznysu, ať již průmyslu, služeb nebo bankovní sféry. O to víc nás průnik mezi elitní stovku firem a institucí různého zaměření těší,“ řekl rektor VŠTE Marek Vochozka.

V úspěchu se podle něj odrazila i těsná spolupráce školy s firemní sférou při zajišťování odborných praxí studentů a řešení společných technických a výzkumných projektů.

Soutěží firmy nad 20 zaměstnanců a 30 milionů obratu

Přestože soukromé vysoké školy jsou v ČR přijímány velmi rozporuplně, v první stovce se pravidelně umisťuje Vysoká škola finanční a správní v Praze. Letos skončila na 90. místě, od loňska si tak polepšila o sedm příček.

O stovce nejlepších českých podniků každoročně rozhoduje široký okruh vybraných odborníků. Nominované subjekty musejí být registrované v ČR a odvádět zde daně, vedle toho mít nejméně 20 zaměstnanců a obrat za uplynulý rok vyšší než 30 milionů korun.

Mimo hlavní kategorii uděluje Comenius rovněž ocenění v kategorii jednotlivců (Lady Pro & Gentleman Pro) a v osmi oborových kategoriích. Mezi ně patří například oblast cestovního ruchu, zemědělství nebo informačních a komunikačních technologií.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Comenius ocenil nejlepší české firmy. V TOP 100 jsou i dvě vysoké školy