Menu
StudentMag
Příprava k maturitě 2022

Co si vzít na sebe k maturitě? Dámy, podpatky nechte raději doma

Redakce

Redakce

11. 4. 2018

Ústní maturita není jen zkouška, ale také společenská událost, i zde platí nepsaná pravidla pro oblékání. Dojem, který vytvoříme, nám může pomoci, ale i uškodit. Jak se správně obléknout a čemu se naopak vyhnout?

Dnes se zaměříme na odlehčenější část maturitního cirkusu, na oblečení. A protože dámy mají přednost, jako první se budeme věnovat výběru vhodného oblečení pro něžnější část populace.

Dámy by si měly nejprve uvědomit, že maturitní zkouška není přehlídkové molo ani párty. Oblečení by mělo být společenské, elegantní a decentní, barvy spíše neutrální – nicméně k černým kalhotám nebo černé sukni se hodí top téměř jakékoliv barvy, vyhněte se ale fosforovým odstínům.

Oblékněte se k maturitě slušně a čistě

Můžete tedy sáhnout po společenských kalhotách, vhodnější jsou dlouhé, přijatelné jsou i ¾. Vyhněte se džínům a otrhanému oblečení. Další možnost skýtají šaty nebo sukně s délkou pod, případně těsně nad kolena. Vše musí být čisté a nepomačkané.

Nebuďte vyzývavé

Výstřih je třeba předem zvážit, v žádném případě by však neměl být moc hluboký. Pokud máte problém s červenými skvrnami objevujícími se při nervozitě, preferujte top nebo šaty až ke krku. Skvrny vás tak nebudou rozptylovat a ani komise nemusí zaznamenat to, jak moc jste ve skutečnosti nervózní. Pokud se vám tyto skvrny objevují i na krku, okořeňte svůj outfit jemným šátkem.

Podpatky nejsou chytrá volba

Možná nejdůležitější je volba bot. Vysoké podpatky mohou působit elegantně, když na nich ale roztřeseně kráčí hroutící se studentka, celkový dojem může být až komický.

Vysoké jehly je tedy lepší nechat v botníku. Sáhněte po nízkých podpatcích nebo balerínách. I u obuvi platí, že by měla působit společensky a v žádném případě ne otrhaně a špinavě. Tenisky nechte v každém případě doma.

Maturitní zkouška není příležitost pro přehlídku vašich doplňků

Při sestavování maturitního outfitu nezanedbejte ani účes a doplňky. Zde platí pravidlo „méně je více“. Masivním doplňkům se zcela vyhněte. Řetízkem s malým přívěskem ale nic nezkazíte.

Vlasy je možné stáhnout například do culíku, drdolu, nebo je nechat rozpuštěné; nevymýšlíme žádné extravagantní účesy. Ofinu připněte ke straně, nepůsobí nejlépe, když ji majitelka v pravidelném intervalu několika vteřin odhrnuje z očí.

Když jde o zkoušku, i při tak zdánlivě banální věci, jako je výběr oblečení, je zkrátka nutné přemýšlet. První dojem z vaší osoby může okolnosti ovlivnit pozitivně, ale i negativně.

Příště se můžete těšit na rady a tipy na maturitní outfit pro pány.

Ohodnoťte tento článek:
1,9
Právě čtete

Co si vzít na sebe k maturitě? Dámy, podpatky nechte raději doma