Menu
StudentMag
Studentský život

Co se učí v tanečních? Přinášíme přehled společenských tanců

Adéla Lišková

Adéla Lišková

13. 8. 2016

Chození do tanečních je tradicí, která v dnešní době stále rychleji upadá, přesto se ještě najde dost středoškoláků, ale i starších, kteří touží ovládnout tradiční společenské tance. Co přesně se učí v tanečních? Přinášíme přehled!

Mnoho mladých dnes taneční kurzy, kde se učí tradiční společenské tance, odmítá jako zastaralou věc, kterou nikdy nevyužijí, na plese však se znalostmi z tanečních můžete zazářit. Jaké tance se učí v tanečních?

Co se učí v tanečních – standardní tance

Tradičním tancem, kterému se v tanečních určitě nevyhnete, je waltz – tanec v tříčtvrťovém taktu, který vznikl na počátku minulého století z amerického bostonu a rakouského laendleru. Dále se jistě naučíte známý valčík, kolový tanec, jež vznikl v Alpách a vychází z rakouského laendleru a podobných německých lidových tanců.

Mezi další tance, které vás v tanečních neminou, patří smyslné tango, původem z Uruguaye a Argentiny. Tradičně bylo řazeno mezi latinskoamerické tance, v Severní Americe a Evropě už se však rozšířilo natolik, že je někdy považováno za standardní tanec.

Co se učí v tanečních – latinskoamerické tance

V tanečních však budete mít příležitost poznat i další tance z rozpálené Jižní Ameriky. Můžete se těšit na cha-chu či čaču, vycházející z kubánského danzonu či původně lidový španělský tanec paso-double, který symbolicky znázorňuje koridu (partner vyjadřuje toreadora a partnerka jeho šátek – tzv. muletu). V tanečních obvykle bývá zařazen také swingový jive.

Co se učí v tanečních – další tance

Tyto tance, které jsou obvyklou součástí tanečních, se sice neřadí přímo pod standardní tance, lze je však řadit mezi společenské tance. Jde hlavně o polku, tanec v dvoučtvrťovém taktu, jež má kořeny v Čechách 19. století, ovšem brzy se stal oblíbeným zejména v zemích střední Evropy, ale i Ameriky.

Dále se v tanečních naučíte tančit progresivní foxtrot, který bývá pro návštěvníky často největším oříškem. V mnohých kurzech narazíte na na blues, který dokáže být pomalý i divoký.

Jak se chovat v tanečních

Kromě společenských tanců se návštěvníci tanečních kurzů naučí základní pravidla chování ve společnosti, přesněji řečeno na plese. Nemusíte si tak dopředu nic studovat, všechno vám zde řeknou. Nicméně platí základní pravidla slušného chování, měli byste se chovat ohleduplně a taktně. Chlapci by si neměli dávat ruce do kapes. Rovněž je nutné, abyste přišli upravení, zablácené boty se sem opravdu nehodí. A co si do tanečních obléct?

Co si obléct do tanečních

Oblečení do tanečních naopak zvýšenou pozornost věnujte. Pro chlapce je nutností pánský oblek, přičemž pod sako se obléká košile s dlouhým rukávem (zhruba 1 cm by měla vyčuhovat ze saka). V běžných kurzech na barvě košile nezáleží, ovšem s tmavým oblekem lépe působí světlejší barvy. Na prodlouženou však volte bílou košili a motýlka.

Dívky by si do tanečních měly obléct krátké společenské šaty či koktejlky, případně je možné vzít si decentní halenku a společenskou sukni. Dlouhé šaty jsou nepraktické, překážely by vám v pohybu.

Ohodnoťte tento článek:
3,6
Právě čtete

Co se učí v tanečních? Přinášíme přehled společenských tanců