Menu
StudentMag
Studentský život

Co navštívit v Paříži? Vybrali jsme 6 míst, která stojí za to

Redakce

Redakce

31. 10. 2017

Paříž je krásná a stojí za návštěvu v jakékoli roční době. Strávila jsem tam pět skvělých dní a mám pro vás tipy, kam rozhodně zajít, a zároveň ušetřit. Zn. Student friendly.

1. Vítězný oblouk

Vítězný oblouk se tyčí v popředí Champs Elysées, nejznámější pařížské nákupní třídy. Jakožto studenti a obyvatelé členské země Evropské unie máte vstup zdarma.

Po zdolání schodů stanete na samém vrcholu oblouku a nabídne se vám podívaná, která za funění po schodech stojí. Uvidíte odtud na všechny strany Paříže už jen proto, že kolem Vítězného oblouku je zřízen kruhový objezd. Doporučuji chvíli objezd sledovat, je to zábava, protože žádný řidič zjevně netuší, jak se z něj dostat.

2. Champs Elysées

Nákupy, nákupy, nákupy. Pokud jste příznivci běhání po obchodech a pořádně rušných ulicích, budete nadšeni. Ale na své si tady přijdou i milovníci aut. Na této hlavní třídě se totiž nachází salony Peugeotu, Renaultu, Mercedesu nebo Citröenu. Do každého z nich můžete zajít a prohlédnout si modely budoucnosti.

3. Eiffelova věž

Klasika Paříže. Poklepete si na čelo, že to ví každé malé dítě. Ale já podotýkám, že Eiffelovka stojí za návštěvu hlavně večer, vážně. Vyhnete se opravdu dlouhé frontě a uvidíte osvícený kolos, který v každou celou hodinu bliká. Budete si připadat jako na diskotéce a odnesete si skvělý zážitek.

4. Louvre a Musée d´Orsay

Do obou zmíněných muzeí máte vstup zdarma. Jediné, na co je třeba se připravit, je hrozivě vypadající fronta. Nenechte se odradit, čekání je tak na dvacet minut, během kterých můžete zuřivě fotit pěkné okolí.

V Louvru stojí za vidění například apartmány Napoleona III nebo francouzské malířství. Nezmiňuji Monu Lisu, protože jsem byla zklamaná tím, jak je to maličký obraz a skoro na něj přes haldu turistů a foťáků nebylo vidět. V Musée d’Orsay se můžete obdivovat impresionistům, kteří dokáží nadchnout i nepříznivce umění.

5. Invalidovna, Musée de l´Armée

Napoleon rozhodně nebyl troškař. Invalidovnu nechal postavit pro vojáky, kteří měli trvalé následky z jeho výprav. A nejspíš jich mělo trvalé následky opravdu hodně, protože tato budova je ohromná. Nejenže jsou v hlavní kopuli uloženy Napoleonovy ostatky, ale v křídlech stavby se nachází muzeum armády, které vám nabízí opravdu rozličné expozice – první a druhá světová válka, nejstarší uniformy, vývoj zbraní a tak podobně. Dívky se nemusí děsit, pochodovala jsem budovou stejně nadšeně jako můj mužský protějšek.

6. Sacre Coeur

Nádherná stavba, která se tyčí nad celou Paříží na vrcholku Montmartre. Je odtud kouzelný výhled na město a můžete se sem dostat metrem. Když se vám nebude chtít šlapat schody k samotné bazilice, můžete se vyvést lanovkou téměř až ke dveřím.

Jak se vyznat v městské dopravě?

Uznávám, že pařížská doprava vás dokáže potrápit. Nejlepší je vybavit se mapou a nedat ji po celou dobu pobytu z ruky.

Z letiště Charles De Gaulle se dostanete buď RERem, což je v podstatě vlak, který vás zaveze na přestupní stanice metra, nebo ROISSY autobusem, který vás dopraví před Operu, odkud jede metro. Metrem se dá dostat v podstatě všude, i když máte hotel spíš na okraji Paříže.

Autobusy jezdí pravidelně, ale vzhledem k provozu to rozhodně není nejrychlejší doprava, natož přes centrum. Tramvaje spojují většinu hlavních tepen města a skoro u každé zastávky je i stanice metra.

Lístky se vyplatí koupit po deseti, vyjde vás to na 13 euro, každý další pak na 1, 70 euro. Lístek vám platí ve všech prostředcích na jednu cestu s tím, že můžete přestupovat v rámci daného prostředku, kolikrát chcete. Nejlepší je po Paříži cestovat metrem: je to nejrychlejší a zábavnější. (Francouzština je krásný jazyk, ale výslovnost názvů některých stanic vás dostane do kolen.)

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Co navštívit v Paříži? Vybrali jsme 6 míst, která stojí za to