×
StudentMag

Čínská univerzita prodává studenty v aukci. Nabízí je tak zaměstnavatelům

Kde studovat čínštinu
Zdroj: Pixabay.com

Univerzita v čínském Kunmingu spustila elektronický obchod, v němž prodává vlastní absolventy budoucím zaměstnavatelům. Prezident školy se tak rozhodl reagovat na údajně tvrdé podmínky, které letos panují na trhu práce.

FOTO: Asie, podnikání, technologie
Zaměstnavatelé mohou na nové absolventy jednoduše přihazovat v online aukci. Zdroj: Pixabay.com

Informoval o tom Lidový deník, oficiální list vládnoucí Komunistické strany Číny. V Talent Shopu na elektronické platformě Taobao je v současné době vystaveno 65 profilů absolventů s fotografiemi, krátkým shrnutím jejich kariérních ambicí a požadovaným platem.

Vyvolávací cena absolventa je 4 000 korun

Studenti jsou zařazeni do čtyř kategorií podle hlavních rozvojových a ekonomických strategií Čínské lidové republiky. Jedna z nich například nese název Made in China 2025 podle desetiletého plánu, jenž má v Číně podpořit zpracovatelský průmysl.

Potenciální zaměstnavatelé mohou na studenty přihazovat v aukci a soupeřit o možnost uzavřít s nimi pracovní smlouvu. Nejnižší možná nabídka činí 1 000 jüanů, tedy přibližně 4 000 korun. Za týden po skončení aukce se firmám peníze vrátí, bez ohledu na to, jestli vyhrané absolventy skutečně zaměstnají.

Prezident univerzity He Hua se domnívá, že elektronický obchod pomůže studentům překonat tvrdé podmínky, které letos panují na trhu práce. „Chci pomocí Taobaa postavit most mezi zaměstnavateli a studenty,“ uvedl pro Lidový deník s tím, že Talent Shop je jen jednou z mnoha připravovaných novinek na kunmingské univerzitě.

Vládě se nelíbí vysoký počet vysokoškoláků

Čínská vláda před časem veřejně vyjádřila své znepokojení nad vysokým počtem studentů, kteří jsou každoročně přijímáni na vysoké školy. Jen letos se očekává, že na trh práce vstoupí 7,5 milionu nových absolventů, tedy o půl milionu více než v loňském roce.

Čtěte také: Studium v Číně: Psí maso jsem neochutnala, ale i tak stál pobyt za to

Ve státě s nejsilnější ekonomikou na světě se navíc mírně zpomaluje tvorba nových pracovních míst. Zatímco v loňském prvním čtvrtletí přibylo 3,44 milionů pracovních míst, letos to bylo pouze 3,24 milionů.

Viceministr lidských zdrojů a sociálního zabezpečení Xin Changxing přesto na dubnové konferenci uvedl, že při udržení současné ekonomické výkonnosti Číně žádný nárůst nezaměstnanosti nehrozí. „Nemůžeme ale být ani slepými optimisty,“ dodal.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..