Menu
StudentMag
Studium

Chcete získat profesní titul MBA? Bez vysoké školy a praxe máte smůlu

Martin Ulbrich

Martin Ulbrich

25. 6. 2013

Absolventi vysokých škol s manažerskou praxí mají možnost ke svému vzdělání získat prestižní titul MBA. Za studium však zaplatí statisíce.

Každý, kdo po absolvování vysoké školy pracoval alespoň tři roky na vedoucí pozici, může získat profesní titul magistra obchodní administrativy (Master of Business Administration).

Manažerské studium, orientované především na praxi, slibuje nejen prohloubení odborné kvalifikace, posílení pozice na trhu práce a rychlejší kariérní růst, ale také vyšší finanční ohodnocení do budoucna.

Magistrem ve veřejné správě do tří let

Oborů MBA studia je přitom na specializovaných vysokých školách celá řada, od ekonomiky a managementu přes právo a veřejnou správu až po lidské zdroje a personalistiku.

Studium trvá standardně od 1,5 roku do 3 let a probíhá nejčastěji v distanční formě při zaměstnání. Na mnoha školách však není vyloučeno MBA studovat ani prezenčně či kombinovaně.

Program obvykle uzavírá úspěšná obhajoba magisterského projektu, případně diplomové práce.

Za méně než 90 tisíc vystudujete MBA jen stěží

Vedle podmínek pro přijetí, kterými jsou minimálně bakalářské dosažené vzdělání, tříletá manažerská praxe a v některých případech také znalost anglického jazyka, se musí zájemci připravit na poměrně vysoké školné.

Ceny za studijní program na českých vysokých školách se pohybují od 90 až do 400 tisíc korun, přičemž výše školného se vždy odvíjí od výběru konkrétního vzdělávacího ústavu. Mnohdy bývá paušálně přisuzována kvalitě výuky.

Vzorové ceny MBA studia na tuzemských školách:

Brno International Business School (Brno) – 280.000,- Kč

Central European Management Institute (Praha) – 95.000,- Kč

Czech Management Institute (Praha) – 180.000,- Kč

International School of Business and Management (Praha) – 280.000,- Kč

London International Graduate School (Praha) – 245.000,- Kč

V zahraničí přijde manažerské vzdělání často i na dvojnásobek. Například absolvent prestižní francouzské školy HEC Paris zaplatí za profesní magisterské studium v přepočtu asi 1,1 milionu korun.

Čeští zaměstnavatelé v prestiž MBA příliš nevěří

Třebaže se držitelé zahraničních MBA titulů těší poměrně vysoké prestiži, k absolventům českých škol se velká část zaměstnavatelů staví spíše skepticky a profesní tituly nepovažuje za podstatnou kvalifikaci při hledání nových vedoucích pracovníků.

Hlavním důvodem skepse, stejně jako u soukromého vzdělávání obecně, je rozdílná kvalita jednotlivých škol. Některé z nich navíc jen zprostředkovávají programy zahraničních univerzit, a proto nepodléhají dostatečné kontrole ministerstva školství.

O monitoring a udržování kvality MBA studia v českém prostředí se snaží například neziskové sdružení Česká asociace MBA školCAMBAS, které také školám uděluje vlastní akreditace.

Zásadní význam však manažerský titul má i nadále pro vedoucí pracovníky za hranicemi České republiky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Chcete získat profesní titul MBA? Bez vysoké školy a praxe máte smůlu