Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Jak má vypadat správná vizitka: I rozměry hrají důležitou roli

Redakce

Redakce

12. 1. 2013

Zastupuje samotného člověka i celou firmu. Je malá a může být i velmi nenápadná. Je to vizitka. Pokud ji však zrovna potřebujeme, nemusíme hned běžet do grafického studia. Lze si ji totiž vyrobit i doma.

FOTO: Vizitka

Zhotovit si vizitku doma dnes nemusí být problém, Zdroj: sxc.hu

Vizitka patří mezi osobní akcidenční tiskoviny, tedy mezi ty, které slouží pro osobní potřebu člověka. Vizitka také velmi vypovídá o povaze svého vlastníka už tím, jestliže je pomačkaná, politá, poškrábaná a jinak znehodnocená. O jeho vkusu mnohé napoví i barvy, ornamenty a znaky, které si vybral.

Vizitku si můžeme nechat zpracovat v tiskárně, což ovšem není zadarmo. Někdy je to však nevyhnutelné, pokud vizitek potřebujeme více (například 200 nebo 500 kusů). Tuto možnost zpravidla využívají ve firmách. Pokud ale máme zájem jen o pár kusů, můžeme si vizitku vyrobit sami doma.

Vizitka? Tak akorát do peněženky

Její velkou předností je, že je malá (90×50 mm). To znamená, že se krásně vleze do peněženky a nezabere žádné místo. Při vytváření vizitky je třeba myslet na to, že její účel je nejen estetický, ale také informativní. Měla by obsahovat jen ty nejdůležitější informace jako je jméno, adresa, telefon, e-mail a webové stránky.

Také se nehodí dávat příliš velké velikosti písma. Spíše bychom měli používat velikosti do 12 bodů.

Barevnost je otázkou vkusu každého člověka a meze se jí nekladou. Někdo má rád mnoho barev, jiný zase uvítá jemné odstíny. Hlavně by barva textu neměla splývat s pozadím. Údaje na vizitce totiž musejí být čitelné.

Zkušenost s grafikou se hodí, ale není nutná

Ne každý již s grafikou pracoval, proto si možná bude myslet, že se v ní neorientuje a vizitku nezvládne. Opak je pravdou. Zhotovit si vizitku podle postupu není vůbec složité. Základní pravidla jsou ta výše uvedená.

Samozřejmě nesmíme zapomínat na okraje, protože na žádné tiskovině nezačíná písmo úplně od rohu. Jakmile tedy máme stanovený formát tiskoviny, pomocí vodítek si uděláme okraje velké alespoň jeden centimetr. Nebo jejich velikost můžeme nastavit hned po spuštění programu v úvodní tabulce.

Grafické programy nebývají složité

Grafický program vhodný nejen pro tvorbu vizitek, ale i pozvánek, letáků a jiných grafických materiálů je Adobe InDesign. Pokud si na vizitku chceme přidat i své logo, vytváří se v Adobe Illustratoru. Tyto programy nejsou složité a v počítači nezabírají ani moc místa.

Vlastní zhotovení vizitky jistě není pro každého, protože ne každý je ochoten vysedávat u počítače a dumat nad návrhem, hrát si s ním a vylepšovat. Ale i naprostý laik dojde k tomu, že to těžké vůbec není a časem se dá naučit vše. Chce to jen píli a hodně trpělivosti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak má vypadat správná vizitka: I rozměry hrají důležitou roli