Menu
StudentMag
Studentský život

Buď sebevědomější: Začni běhat!

Teplé měsíce jsou tu a s nimi letní oblečení, krátké šortky, tílka a plavky. Chceš se v nich toto léto cítit dobře, sebevědomě a fit? Dej sbohem striktním dietám na poslední chvíli! Začni běhat! Tentokrát se zaměříme na běžecké boty dámské – víš, jak vybrat ty správné k dosažení svých cílů?

Sport pro všechny

Na rozdíl od dalších sportovních aktivit je běh sportem pro všechny, pomineme-li osoby s vážným poškozením pohybového aparátu. Mnoho jedinců si s během „potykali“ už při covidových restrikcích, které se dotkly i následně zavřených sportovních center. Jedna z mála sportovních aktivit, které jsme mohli pro své tělo dělat, byl právě běh. Někteří mu ale až nyní přicházejí či teprve přijdou na chuť. Dobrá zpráva je, že díky běhu se člověk dostane rychle do kondice, překoná sám sebe… a v koupací sezóně především začne dosahovat kýženého zpevnění své postavy, zhubne pár přebytečných tukových polštářků a třeba se i trochu „vyrýsuje“. Dej sbohem nesmyslným dietám, které ti akorát naruší metabolismus. Kromě benefitů na postavě se ti běh postará i o pořádnou dávku endorfinů – těch parťáků, kteří ti dodávají dobrou náladu! Tak šup, vyber správný kecky, na výběr je jich nepřeberné množství. Běžecké boty dámské (ale i pánské) seženeš pohodlně i z domova.

Běžecké boty dámské: zaměřme se detailněji

Začneme velikostí, která by u dámských běžeckých bot měla být přibližně o 1 cm větší než u klasické obuvi. Dejme pozor, každý výrobce může mít jemně odlišné číslování, proto předtím zkontrolujme tabulku velikostí s přepočtem na centimetry.

Pokračujeme k důležitému bodu: určíme si, kde chceme běhat. Máš okolo sebe spíše městské stezky, asfalty a chodníky? Tak zvol silniční běžecké boty, které mají často výraznější tlumení, což tvé klouby ocení. Tento typ zvol, i pokud jsi v běhu úplný začátečník. Zaběhneš si spíše do lesa, přes louky a polní cesty? Tak sáhni po trialových běžeckých botách. Jejich konstrukce je perfektní pro nezpevněné povrchy, a i přestože jsou o něco těžší než předešlé běžecké boty dámské pro městské výběhy, předejdeš s nimi tak nepříjemným a úplně zbytečným zraněním. Pro profesionálnější z vás máme pak tip na závodní dámské běžecké boty, které jsou ultralehké a zároveň minimalisticky řešené.

Pokud to s během myslíte vážně, nestačí jen znát svoji velikost a zamýšlený povrch běžeckých tras. Při výběru běžeckých bot dámských (především) je vhodné nechat si zpracovat diagnostiku došlapu. To je možné v mnoha sportovních obchodech či specializovaných provozovnách. „Podomácku“ se můžete „diagnostikovat“ sami – mrkněte na nejvíce prošlápnutá místa na vašich starých běžeckých botách. Dle toho pak zužte výběr vašich běžeckých bot. Zaměřte se ale i na tzv. „drop“, což představuje jakési „převýšení“ mezi úrovní paty a špičky. Čím vyšší, tím většinou větší tlumení, a tím vhodnější na tvrdší povrch. Vyšší drop se většinou doporučuje také začátečníkům. Tuto „starost navíc“ ocení tvůj pohybový aparát.

Výběr dle značky?

Je pravda, že vybrat běžecké boty dámské při nepřeberném množství nabízených kousků na trhu, není žádná sranda. S předchozími tipy byste ale měl být výběr už o něco snazší. Přeci jen se ale můžete poohlédnout na internetu a zjistit si, jaké značky se zaměřují na jaký typ běhu, případně jakou konstrukci boty vyrábějí apod. Můžete tak dle svých preferencí zavítat do výrobků jedné či dvou značek, u nichž už předem znáte jejich zaměření. Pak už pro vás bude výběr opravdu jednoduchý.

Nezapomeňte na výhody nákupu běžeckých bot na internetu, pokud už máte zjištěné parametry předem. Nemusíte se bát, ze zákona disponují dostatečnou zárukou, takže pokud by to „nebyly ony“, můžete je jednoduše do sjednané doby vrátit. Výhodou online nákupů je především pohodlí při výběru, možnost filtrování na ty kousky, které vyhovují přesně daným potřebám…a filtrovat jde například i barva, což my, ženy, rozhodně oceníme. Běžecké boty dámské přeci jen musí být srdcovka a láska na první pohled, abychom se do nich rády vracely.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Buď sebevědomější: Začni běhat!