Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Au pair s agenturou? Domluvte si pobyt v zahraničí na léto sami

Redakce

Redakce

20. 3. 2018

S blížícím se koncem semestru je třeba promyslet si program na léto. Tento článek vám přiblíží jednu z možností, kterou je strávit léto v hostitelské rodině jako au pair. Přečtěte si zkušenosti naší redaktorky, která pracovala jako au pair ve Velké Británii.

Nejčastější definice au pair říká, že jde o mladého člověka, který pomáhá s domácími pracemi a péčí o děti, a za to mu náleží pokoj, jídlo a kapesné. Jak definice naznačuje, pozice au pair se neomezuje pouze na dívky. Nicméně, většina rodin požaduje právě dívku.

Au pair pobyty dnes nabízí velké množství zprostředkovatelských agentur. Mezi obecné podmínky, které je nutné splnit, patří věk v rozmezí 18 až 30 let, zkušenost s péčí o děti, mírně pokročilá znalost jazyka, čistý výpis z trestního rejstříku a obvykle i řidičský průkaz. Dále je třeba být ochotný zůstat s rodinou alespoň tři měsíce. Pokud můžete zůstat déle, většina rodin to uvítá.

Zkušenosti se službami agentur

Já jsem vyjela před šesti lety jako au pair do Velké Británie. Bylo mi 18 let a rozhodla jsem se využít služby agentury. Agentuře jsem zaplatila nejprve registrační poplatek a po závazné dohodě s rodinou také poplatek za zprostředkování celého pobytu. V průběhu zhruba tříměsíčního pobytu mi z agentury zavolali dvakrát či třikrát, aby zjistili, jak se mám a zda je v rodině vše v pořádku.

Dnes už bych s jistotou volila možnost dohodnout si au pair pobyt sama. Výše poplatků agentuře je totiž značná a obdržených služeb nebylo mnoho. Stejný názor sdílela i moje anglická rodina, která rovněž nebyla spokojena s výší poplatků, a proto se rozhodla další au pair shánět sama. Nabídky rodin hledajících au pair tak naleznete na většině portálů nabízejících práci.

Výhody a nevýhody au pair pobytu

Můj au pair pobyt ve Velké Británii bych zhodnotila jako velmi vydařený, rodina byla vstřícná, děti se daly zvládnout a moje angličtina se velmi zlepšila. Nicméně s postupem času mi vadila některá zaběhnutá pravidla, která jsem musela respektovat. A také jsem se musela vypořádat s nemožností ovlivnit výchovu dětí dle svých představ.

Výhodou au pair pobytu je jeho dostupnost, nízké nároky na účastníka a zajištěné ubytování a strava. Nevýhodou je závislost na rodině, poměrně nízké kapesné a nutnost respektovat veškerá pravidla rodiny bez možnosti změnit je. Proto bych se dnes, když už jsem starší, rozhodla spíše pro jiný zahraniční pracovně-cestovatelský pobyt. V nabídce je jich skutečně mnoho.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Au pair s agenturou? Domluvte si pobyt v zahraničí na léto sami