Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

9 způsobů, jak snížit stres v práci. Nastartujte svou produktivitu

Adéla Lišková

Adéla Lišková

4. 10. 2016

Stres je největším zabijákem vaší produktivity a pokud vám šéf servíruje nesplnitelné úkoly a termíny, pak není divu, že vás vaše práce děsí víc a víc. Naštěstí pro vás máme 9 způsobů, jak stres v práci zvládat levou zadní.

1. Jezte zdravě

Stres v práci vám pomůže snížit zdravá strava. Jezte hodně ovoce a zeleniny a snažte se dodržovat pitný režim, abyste udrželi své tělo hydratované. Vaše strava musí zahrnovat dostatek bílkovin, ale také sacharidů, z kterých organismus čerpá energii. Dbejte rovněž na dostatečný přísun vitamínů a minerálů. Důležité je také jíst pravidelně, proto i když se vám zdá, že nevíte kam skočit, obědy a svačiny rozhodně nevynechávejte. S plným žaludkem budete klidnější a práce vám tak půjde lépe od ruky.

2. Nasaďte sluchátka

Pokud jste v práci věčně vynervovaní, vsaďte na hudbu, která má uklidňující účinky na naše smysly. V práci vám tak jistě pomůže zmírnit hladinu stresu. Aby to však fungovalo, musíte samozřejmě poslouchat hudbu, která se vám líbí. Také jí nedávejte příliš nahlas, aby vás nebo vaše spolupracovníky nerušila při práci.

3. Nebojte se

To se samozřejmě lehce řekne a těžko udělá, ovšem zkuste na věci v práci dívat trochu s odstupem. Pokud jednou neuděláte něco včas, prostě to uděláte zítra. Lidé nejsou roboti a nikdo nedokáže pracovat 8 hodin v kuse na 100 %. A ani vy se kvůli své práci nemusíte přetrhnout.

4. Pořádně se vyspěte

Spánek je pro naše tělo velmi důležitý a věřte tomu, že pokud budete dohánět resty na jeho úkor, ve výsledku toho zvládnete ještě méně. Pokud se člověk pořádně nevyspí, je unavený, nesoustředěný a méně produktivní. Snažte se chodit spát přibližně ve stejnou dobu a pokud vám dělá problém usnout, dejte si před spaním třeba procházku.

5. Nezapomínejte na svůj osobní život

Mějte na paměti, že nežijete jen pro svou práci. Trávení času s rodinou a přáteli vám pomůže vypnout a nemyslet na povinnosti, které vás čekají. Druhý den tak do práce přijdete svěží a s čistou hlavou. Mít osobní život je ostatně důležité i pro samotnou práci – kdo by to tam 8 hodin přežil, když by se neměl na co dalšího těšit?

6. Pravidelně cvičte

V odbourání stresu vám pomůže, pokud po příchodu z práce překonáte únavu a vyrazíte si zacvičit. Pokud to budete dodržovat pravidelně, nejenže se budete cítit zdravější a fit, což nastartuje vaši produktivitu, ale odměnou vám bude i přitažlivější postava. Abyste to zvládli, je dobré si najít parťáka. Proti stresu se obvykle doporučuje jóga, ovšem skvělý je každý sport, který vás bude bavit.

7. Smějte se

Je prokázáno, že lidé, kteří se více smějí a usmívají, méně trpí stresem. Buďte milí na své okolí a usmívejte se na své kolegy. Jistě se k vám začnou přívětivěji chovat i oni, což vyústí v příjemnější a méně stresující atmosféru ve vaší firmě.

8. Neobviňujte se

V práci se často stává, že se něco nepovede tak, jak má, nebo že něco nefunguje. Pokud za to nemůžete, neobviňujte se. Pokud ano, z chyby se poučte, ale snažte se jít dál. Občas udělá chybu každý, ovšem důležité je umět se přes to přenést.

9. Dejte si přestávku

Lidský mozek není stavěný na to, aby dokázal pracovat bez přestání. I v práci musíte na chvíli vypnout. Dávejte si proto mezi prací přestávky, ale nikoliv tak, že budete sedět u svého stolu a zírat do zdi. Skočte si raději na chvíli ven na čerstvý vzduch a snažte se alespoň 5 minut na nic nemyslet.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

9 způsobů, jak snížit stres v práci. Nastartujte svou produktivitu