Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

8 tipů, co nedělat na pohovoru. Přestaňte si hryzat nehty a seďte rovně

Redakce

Redakce

23. 4. 2013

Chystáte se k důležitému pohovoru? Pak jistě oceníte výběr osmi věcí, kterým byste se raději měli vyhnout, abyste váš den D nezvorali. Pozor byste si totiž měli dát nejen na to, jak a o čem mluvíte.

Nelžete

Jakmile bude řeč o vaší motivaci, schopnostech a zkušenostech, nic si nevymýšlejte! Porota bývá dobře vyškolená, takže pozná hned, že lžete, a nachytá vás na nepřesnostech, které vznikly vaším vymýšlením. V takové chvíli se pohovor dá již velmi těžko zachránit. Buďte tedy upřímní – snižujete tím riziko, že přechytračíte sami sebe.

Neomezujte své odpovědi na „ano“ a „ne“

Byli byste tím sami proti sobě. Jednak budete působit jako někdo, kdo ze sebe ve stresu není schopen dostat kloudnou větu, také tím přicházíte o možnost zahájit diskuzi, v níž se projeví vaše přednosti. Takže se honem rozpovídejte, je to pro vaše dobro.

Nebuďte oblečení příliš extravagantně

Tedy pokud se neucházíte o místo v souvislosti s módou, pak by to nejspíš bylo v pořádku. V ostatních případech je ale na místě střídmé oblékání. Oblečte se vkusně, ale příliš svým ohozem neprovokujte. Porota vás nezná, a tak bude vaše oblečení hrát velkou roli v tom, jaký první dojem zanecháte. Snažte se tedy získat plusové body hned od začátku tím, že zvolíte vhodné oblečení.

Neválejte se na své židli

Chvíli po příchodu vám patrně bude nabídnuta židle. Možná vás to překvapí, ale očekává se od vás určité držení těla. V žádném případě se tedy na židli moc neroztahujte ani neválejte, nejste doma na kanapi. Nebuďte ani ve strnulé poloze, působili byste jako někdo, kdo je naprosto vystresovaný. Nohy doporučujeme držet u sebe, dámy si mohou jednu přehodit přes druhou. Ruce nechce položené v klíně, případně na stole, nepodepírejte si s nimi ale hlavu.

Dívejte se porotě do očí

Vaše gestikulace bude pečlivě zkoumána. Dívejte se přímo do očí, ale nezírejte celou dobu na jednoho člověka. Udržujte oční kontakt s celou porotou. Dáte tím najevo, že z nich nemáte strach a že se nebojíte odpovídat na jejich otázky.

Nehrajte si s rukama

Také křečovitě nesvírejte propisku, nekousejte si nehty a nehrajte si s vlasy (ani se svými). Působili byste jako někdo, kdo je nervózní a nemá dostatek sebedůvěry. Ruce prostě a jednoduše dejte na stůl. Umožní vám to lépe gestikulovat a hned se budete cítit trochu uvolněnější.

Nenechávejte svůj telefon zapnutý

Byla by to hloupá chyba, jež zbytečně kazí dojem. Pokud by vám přece jen zazvonil, omluvte se, nesnažte se to odůvodňovat a pokračujte dál. Zdůvodňováním akorát ztratíte drahocenný čas, navíc nikdo nepotřebuje slyšet, že vám v 11:00 zazvonil budík.

Nechoďte pozdě

Zní to opravdu banálně, ale byl by to velký průšvih a asi nejlepší způsob, jak se odrovnat hned ze začátku. Tomuto scénáři se prostě musíte za každou cenu vyhnout. Všechny potřebné certifikáty a další dokumenty si připravte minimálně den předem a v den D se nevěnujte žádným zbytečnostem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

8 tipů, co nedělat na pohovoru. Přestaňte si hryzat nehty a seďte rovně