Menu
StudentMag
Maturitní otázky

7 zajímavostí ze života klasiků: omračte jimi maturitní komisi

Redakce

Redakce

10. 5. 2018

Učíte se na zkoušku z literatury či na maturitu z českého jazyka a už vás nebaví šprtání nudných dat ze života spisovatelů? Přečtěte si náš stručný přehled zajímavostí o známých autorech a oslňte zkoušející svými doplňkovými znalostmi.

1. Allan Ginsberg

Jeden z nejznámějších zástupců beatnické generace byl při své návštěvě Československa v roce 1965 zvolen králem Majálesu. Za tuto „troufalost“ byl následně zadržen Státní bezpečností a deportován na letiště. V našem tehdejším tisku byl poté obviněn, že kazí československou mládež.

2. Karel Čapek

Tento velikán české literatury se musel v životě překonat mnoho nástrah. Jednou z nich byly i anonymní výhružné dopisy, které přicházely zejména po premiérách Čapkových tehdy velice kontroverzních her, jako například Bílá nemoc.

8 všeobecných znalostí, které vás zachrání u maturity z dějepisu

Když už bylo množství těchto anonymů neúnosné, Čapkova o dvanáct let mladší žena, herečka Olga Scheinpflugová, je před svým manželem pečlivě schovávala.

3. Molière

Traduje se, že Molière zemřel na samém konci svého představení Zdravý, nemocný, kde hrál titulní roli. To ale není úplně pravda. Dramatik sice opravdu dostal záchvat krátce po závěrečném potlesku nadšeného publika, zemřel však ale až o několik hodin později ve své vlastní posteli.

4. Vladimír Nabokov

Autor skandalózní Lolity se před německou okupací Francie uchýlil do USA. Zde mimo jiné pracoval i na Harvardské univerzitě jako výzkumný pracovník. Nabokov byl totiž kromě spisovatele také uznávaným znalcem motýlů, což může pozorný čtenář v malých náznacích vypozorovat i z jeho děl.

12 nešťastných chyb, které ve čtvrťáku dělají všichni maturanti

5. Samuel Beckett

Stvořitel mnohými nepochopeného antidramatu Čekání na Godota během svého života projevil kromě svého obrovského spisovatelského nadání také opravdový charakter. Během druhé světové války se ve Francii aktivně podílel na protifašistickém odboji.

Pronásledován nacisty nakonec prchl do malé vesnice na jihu Francie, kde žil až do konce války životem prostého zemědělce.

6. Émile Zola

Dnes jeden z nejznámějších symbolů francouzského naturalismu, v mládí ale opravdový propadák. Ano, i tento významný spisovatel a snad nejslavnější obhájce figurující v Dreyfusově aféře propadl u maturity z literatury.

7. Charles Baudelaire

Celý život prvního ze skupiny prokletých básníků byl opředen mystériem a protkán nejrůznějšími výstřednostmi. Baudelaire si údajně v průběhu svého života například obarvil vlasy modrou barvou, nebo trávil volné chvíle procházkami u Seiny, během kterých venčil na vodítku svého kraba.

Mimo tyto nepodložené dohady měl ale tento básník deset let trvající vztah s mulatkou Jeanne, kterou navíc našel přímo v nevěstinci.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

7 zajímavostí ze života klasiků: omračte jimi maturitní komisi