Menu
StudentMag
Studentské finance

7 tipů, jak vydržet časově náročnou brigádu

Redakce

Redakce

16. 10. 2015

Od rána do večera v práci, případně dopoledne škola a poté do noci na brigádě? I tak dneska vypadá život mnohých studentů. Jak se však neudřít, nezbláznit se a taky si ten život trochu užít?

1) Peníze
To asi netřeba vysvětlovat. Peníze jsou prvotní motivací, mnozí si musí platit kolej, nakupovat jídlo a taky to chce něco málo na různé volnočasové radovánky. Většina z nás tak přežívá celodenní směnu s myšlenkou na zaslouženě vydřené peníze. Vidina dobrého jídla, něčeho na sebe nebo toho, že následující dny nemusíme obracet každou korunu, je tím nejznámějším způsobem, jak se v práci nezbláznit a neutéct po půlce směny.

2) Najděte si práci, co vás baví
To se lehko řekne, ale těžko dělá. Když už se však něco takového podaří a člověk opravdu dělá něco, co ho baví, případně i naplňuje, je to úplně o něčem jiném. Čas mnohem lépe utíká a celý den strávený v práci se pak nemusí rovnat celodennímu utrpení.

3) Socializujte se
Mít dobré vztahy s kolegy je vlastně polovinou celkové pracovní spokojenosti. Pokud si se spolupracujícími rozumíte a třeba spolu trávíte čas i mimo brigádu, z nepříjemné práce se nakonec může stát alespoň místo příjemného setkávání. V každém kolektivu se najde někdo, kdo nám nesedne, případně nám i trochu otravuje život. To se dá ale mnohem lépe přežít, když nám to kompenzuje parta dalších pěti super lidí, ve kterých mnohdy najdeme i celoživotní přátelé.
Navíc sranda musí být, a to i na pracovišti.

4) Pečlivě si naplánujte program na volné dny
Vždy je třeba se na něco těšit. Tohle jednoduché pravidlo platí po celý život. Přežijeme ledacos, když víme, co příjemného nás potom čeká. Vždyť už u malých dětí je to jakási forma motivace: „Buď u pana zubaře hodný a pak si zajdeme na zmrzku!“
Stačí malý výlet, setkání s přáteli nebo vepřo-knedlo-zelo. Nebo si na volný den naplánujte jen odpočinek, i to si každý po náročné práci zaslouží. Vidina něčeho uspokojujícího vás i příjemněji naladí a především se váš život nebude skládat jen z ubíjejícího stereotypu škola-práce.

5) Nepřetěžujte se
Občas je prostě nutné dopřát tělu chvilku k regeneraci. Neberte směny navíc, když to není nezbytně nutné a nemějte výčitky, když o volnu nestihnete všelijaké cvičení či povinnosti, které jste si naplánovali. Lidé nejsou stroje a tělo si samo řekne, kdy má dost. Nikdo není dokonalý a to, že váš kolega zvládá dvě práce a k tomu vysokou školu, neznamená, že vy jste na to taky stavění. Každý má své hranice někde jinde a měl by to respektovat.

6) Dostatek jídla
Možná si říkáte, jak mi má asi plný žaludek pomoci při celodenní práci? Je to jednoduché, naše tělo potřebuje dostatek živin, aby vydrželo režim a tlak, kterému ho vystavujeme. Pokud budete k náročné práci ještě hladovět, energie klesne na bod nula a vy budete odepsaní již po pár hodinách. Pokud je to aspoň trochu možné a vy si můžete v průběhu směny něco malého dopřát, mějte vždy něco po ruce.
Ideálem je „nakrabičkovat“ si předem jídlo na celý den, to už ale vyžaduje trochu času a především tolerantního šéfa, který vám vždy chvilku na občerstvení dopřeje.

7) Buďte optimističtí
Nejhorší tip nakonec, ale je to stará pravda. Nechoďte do práce předem s nechutí a vidinou toho, jak bude celý den strašný. Zkuste to brát tak, že je to prostě práce, která je k životu potřeba a nedá se bez ní fungovat. Stejně tak jako do školy chodíte automaticky, s prací k tomu taky jednou dojde.
Ač vám vaše současná brigáda bere většinu volného času, jednou tomu bude jinak. Po dostudování ubydou přednášky a bude čas na pořádné zaměstnání, které vás, když budete mít štěstí, bude i bavit. Takže nic není nastálo a i to může být při náročné brigádě útěchou.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

7 tipů, jak vydržet časově náročnou brigádu