Menu
StudentMag
Studentský život

7 tipů jak být dobrý Couchsurfer

Petr Vondrlík

Petr Vondrlík

6. 2. 2020

Kdo by neznal Couchsurfing. Sociální síť spojující na jedné straně hostitele, kteří jsou ochotni zdarma nabídnout své bydlení a na té druhé cestovatele, kteří potřebují někde složit hlavu. Couchsurfing je populární také mezi studenty, kteří mají hluboko do kapsy, protože je zdarma.
“Bydlení zdarma, super,” řekneš si dost možná. Jenže i couchsurfing má svá psaná i nepsaná pravidla. Pojďme si projít pár příkladů, jak se nechovat jako blbec a být dobrým couchsurferem.

1.Neposílej copy-paste žádosti

Je to jako s životopisem. Taky nebudeš posílat různým zaměstnavatelům stejné motivační dopisy. Vždy si pročti profil člověka, u kterého chceš přespat a vypíchni pár detailů z jeho života. Někteří hostitelé mívají v textech osobních profilů schovaná hesla, která musíš uvést v žádosti o ubytování. Podle toho zjistí, zda jsi profil opravdu četl.

2. Přivez nějaký dárek

Ale promyšleně. Obdarovat praktikujícího muslima lahví becherovky asi vyvolá víc rozpaků než radosti. Vždy si dobře zjisti, ke komu vlastně jedeš. Co dělá hostitel ve volném čase, jaké má koníčky, případně čím se živí. Dárek je skvělý způsob, jak prolomit počáteční ledy.

3. Vymysli společnou aktivitu

Na profilu hostitele najdeš určitě spoustu tipů. Třeba sám přizná v zájmech, že rád vaří nebo v referencích narazíš na hodnocení, že s couchsurfery chodí často do baru. Pokud ty sám plánuješ nějakou konkrétní aktivitu, vyhledávej mezi hostiteli s využitím klíčových slov.

4. Buď společenský

Mysli na to, že couchsurfing primárně není ubytování zadarmo. Myšlenka sítě je založená na sdílení, poznání jeden druhého a navazování přátelství. Pokud chceš být sám, jdi do hostelu, jinak se snaž hostiteli věnovat tolik času, kolik jen jde.

5. Respektuj zvyky v domácnosti

Je mnoho hostitelů, kteří ti dají klíče a ráno odejdou do práce. Buď však připraven, že budeš muset možná odejít s ním. Vždy si před příjezdem zjisti, jaká jsou pravidla domácnosti a podle toho plánuj.

6. Nebuď dobytek

Každej má hranici pro čistotu a nepořádek někde jinde. Na couchsurfingu se však snaž co nejvíc překonat a vyjdi ze své komfortní zóny. Pokud doma myla nádobí do nedávna máma, zkus na couchsurfingu přidat ruku k dílu. Ostatní to určitě ocení.

7. Couchsurfing není sexsurfing

V poslední době se rozmohl takový nešvar, čím dál tím víc lidí si plete couchsurfing s Tinderem. Rozlišuj mezi oběma sítěmi.

Chceš se k tématu dozvědět víc, přečti si reportáž Couchsurfing v Íránu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

7 tipů jak být dobrý Couchsurfer