Menu
StudentMag
Studium

6 nejoblíbenějších studijních oborů. O jaké školy je dnes největší zájem?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

6. 10. 2016

Volných míst na vysokých školách je dnes podle mnohých až příliš a i nabídka oborů je široká jako nikdy předtím. Najdete zde jak perspektivní, které mají budoucnost, tak i bizarní, s kterými díru do světa pravděpodobně neuděláte. Které studijní obory však patří k těm nejvýznamnějším?

Nejoblíbenější studijní obory – ekonomie a management

Měřeno počtem podaných přihlášek, co se týče oblíbenosti studijních oborů, první místo dlouhodobě drží ekonomické obory a obory zabývající se managementem. Je tomu i proto, že ekonomických oborů je na českých vysokých školách zdaleka nejvíce. Kromě šesti fakult pražské Vysoké školy ekonomické má i téměř každá univerzita svou ekonomickou fakultu.

I mezi soukromými vysokými školami jasně vévodí školy zaměřené na ekonomii a management. Jednotlivé ekonomické obory se však mezi sebou mohou diametrálně lišit. Je to vidět například na fakulty pražské VŠE, z nichž každá se zaměřuje na něco trochu jiného (finance a účetnictví, mezinárodní vztahy, statistika a informatika, podnikové hospodářství, národní hospodářství a teoretická ekonomie, management).

Nejoblíbenější studijní obory – právo a veřejná správa

Vedle ekonomie je velmi atraktivním studijním oborem také právo. Zde je však situace co se týče míst trochu jiná – abyste mohli vykonávat určité právnické profese (advokát, soudce, exekutor, notář), je nutné dosáhnout právnického vzdělání na akreditované právnické fakultě, které jsou v České republice jen čtyři (v Praze, Brně, Plzni a Olomouci) a každoročně přijímají jen zlomek uchazečů.

Právnické obory však nabízejí i některé soukromé školy, na ekonomických fakultách pak najdete mnoho oborů na pomezí práva a ekonomie, zaměřujících se například na veřejnou správu či regionální rozvoj.

Nejoblíbenější studijní obory – humanitní a společenské vědy

Velmi oblíbené jsou humanitní a společenské obory, které mnozí považují za zbytečné. Ovšem jejich nabídka je velmi různorodá, přičemž o některých to platí méně a o některých více. Najdete zde dva typy studentů – jedni sem šli z upřímného zájmu, druzí proto, že je to jednoduché, případně aby se vyhnuli matematice.

Nejoblíbenější studijní obory – jazykové obory

Podobné oblíbenosti jako humanitní a společenskovědní obory se těší jazykové obory. Vedle klasické angličtiny, němčiny či francouzštiny lze dnes na větších univerzitách studovat i skandinávské, východoevropské či orientální jazyky. S takovými specifickými znalostmi se pak dá najít skvělé uplatnění v mezinárodních institucích, na velvyslanectvích či v cestovním ruchu.

Nejoblíbenější studijní obory – IT a technické obory

I když se technické obory kvůli své náročnosti v zájmu zdaleka nevyrovnají ekonomickým, společenskovědním a právnickým oborům, stále na ně ještě míří dost studentů, zejména kvůli dobrému uplatnění. V rámci technických oborů jsou nejoblíbenější informatické a IT obory, které jsou dnes zároveň považovány za nejperspektivnější.

Nejoblíbenější studijní obory – medicína

Ve výčtu neoblíbenějších oborů nesmí chybět také medicína. Studium na lékařských fakultách je sice pěkná dřina, ovšem odměnou je vážená pozice ve společnosti, slušný plat a hlavně práce, při které můžete pomáhat lidem.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

6 nejoblíbenějších studijních oborů. O jaké školy je dnes největší zájem?