Menu
StudentMag
Studium

5 tipů, jak trénovat paměť. Nejsnazším způsobem je pravidelná četba

Lucie Hejduková

Lucie Hejduková

14. 4. 2014

Schopnost uchovávat informace a znovu si je vybavovat je pro nás životně důležitá. Paměť nám však neumožňuje pojmout veškeré údaje, zapomínání je přirozenou složkou zdravé paměti. Schopnost vytěsnit nedůležité informace, aby zbylo místo na ty podstatné, je vlastně ochrana našeho mozku.

Paměť můžeme rozdělit na krátkodobou, umožňující nám řešit aktuální problémy a úkoly. Délka zapamatování se pohybuje kolem 60 sekund a množství uložených jednotek je průměrně 5 až 7. Jiná paměť je ta dlouhodobá, do které se ukládají důležité informace z paměti krátkodobé, jež jsme schopni uchovat po celý život.

Četba je základ

Úplným základem pro dobrý rozvoj paměti je udržování kognitivních funkcí v neustálé činnosti. Jak toho dosáhnout? Nejjednodušším způsobem je pravidelná četba. Už jen to, že si pamatujete děj knihy v průběhu její četby, vám trénuje paměť. Dalším pozitivem je rozšíření a opakování slovní zásoby.

Pryč s nákupními seznamy

Paměť můžete lehce trénovat při každém nákupu v samoobsluze. Pokud se zrovna nechystáte hostit významnou návštěvu a nevadí vám, že domů přijdete bez nějakého toho prášku na praní a kila banánů, zbavte se svého nákupního seznamu a vyzkoušejte si, jaké je to bez něj.

Učte se cizí jazyk

Učení se cizímu jazyku je další jednoduchý trénink paměti. Dokáže ji dobře procvičit a zároveň vás obohatí po stránce vzdělanosti. Cizímu jazyku se učíme převážně pomocí mechanického opakování – takzvaného drilu, kdy se neustálým opakováním snažíme naučit slovíčka daného jazyka a zároveň tak trénujeme svoji paměť.

I pexeso a křížovky splní svůj účel

Mezi všeobecné známé hry procvičující paměť patří pexeso, jehož princip je všem dobře znám. Problém je, že ti, kteří by potřebovali paměť procvičit, už nepovažují pexeso za zábavné. Pokud ale máte doma malého sourozence či potomka, zkuste s ním přece jen pár her vytrpět. Další trénink paměti představují křížovky, většinou atraktivní pro starší generace. Nutno uznat, že i generacím mladším by nějaké to luštění prospělo.

Zdravý životní styl

Ano, už je to tu zase – i zdravá strava a dostatek pohybu ovlivňují naši duševní činnost. Náš mozek je závislý na správném složení stravy, proto mu nezapomeňte poskytnout staré dobré omega-3 a omega-6 nenasycené mastné kyseliny, obsažené především v rostlinných olejích a rybách. Důležitou roli hraje také pohyb. Pomáhá k uvolňování stresu, což vede k lepší koncentraci a tím pádem k lepšímu ukládání informací.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 tipů, jak trénovat paměť. Nejsnazším způsobem je pravidelná četba