Menu
StudentMag
Studium

5 tipů, jak přežít zkouškové období a nezbláznit se z toho

Zkouškové období patří mezi studenty k nejméně oblíbeným. Jsou to přesně ty chvíle, kdy se do sebe snažíte nasoukat co nejvíce vědomostí a zároveň jste pod šíleným tlakem. Někdo zvládá zkouškové lépe, na někoho celý ten tlak doléhá více. Všichni studenti ale mají jedno společné: musí ho přežít.

Nezáleží na tom, jestli vás čeká vaše vůbec první zkouškové období, nebo už jich máte pár za sebou. Naše tipy, jak přežít zkouškové a nezbláznit se z toho, se vám budou hodit tak jako tak.

Průběžná příprava je základ

Stejně jako se říká, že prevence je základem úspěchu v boji proti nemocem, je průběžné učení se základem toho, že se na vás v jeden moment nesesype milion povinností, které budou nad rámec vašich možností a schopností. I když možná máte tendence odkládat přípravy až na poslední chvíli, kdy už to vážně hoří a termíny klepou na dveře, snažte se jít na to trochu zodpovědněji a připravovat se průběžně.

Během učení si odpočiňte

Určitě to znáte – už několik hodin ležíte v učebnicích, z hlavy se vám doslova kouří, ale vy prostě víte, že si nemůžete dát ani pět minut pauzu, protože jsou to drahocenné chvíle. Jenže to je chyba. Během učení je potřeba umět taky vypnout, odreagovat se. I kdyby to znamenalo, že třeba po hodině mrknete na své Casio hodinky a řeknete si, že si na půl hodinky zajdete na krátkou procházku, pobavíte se s kamarády nebo si pustíte televizi.

Myslete na spánek

Našprtat se všechnu důležitou látku, často během několika dnů nebo týdnů, když si to necháte fakt na poslední chvíli, to dá člověku hodně zabrat. Jenže ležet od rána do večera v učebnicích, po nocích nespat a ráno brzy vstávat jen proto, abyste všechno dohnali, to není zrovna zdravý životní styl. Jasně, chcete projít zkouškovým obdobím tak, abyste na jeho konci měli všechno úspěšně splněno, ale ne za cenu toho, že se budete šidit na spánku. Spánek je pro tělo důležitý – během něho regenerujeme, nabíráme nové síly. A když budete málo spát, tělo bude unavené a nebude si schopno toho tolik zapamatovat.

Nenechte se rozptylovat

Vytvořte pro sebe prostředí, ve kterém vás nikdo a nic nebude rozptylovat. Pokud k učení nutně nepotřebujete počítač nebo notebook, dejte ho stranou. Odložte i mobilní telefony, protože ty nás často lákají k tomu, abychom místo učení sledovali, co se zrovna děje online.

Odměňte se

Odměňovat se můžete už během příprav, třeba za to, že vydržíte dvě hodiny vstřebávat látku, aniž byste se nechávali rozptylovat sociálními sítěmi. Po úspěšném zvládnutí náročného zkouškového období se pak nezapomeňte potěšit něčím, co vám bude dělat radost dlouhodobě. Něčím, co opravdu stojí za to a co má smysl – například luxusní hodinky Tommy Hilfiger, které budou nejen módním doplňkem, ale i praktickým ukazatelem času.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 tipů, jak přežít zkouškové období a nezbláznit se z toho