Menu
StudentMag
Studium

5 tipů, jak přežít začátek semestru. Zvládněte narůstající povinnosti

Redakce

Redakce

24. 2. 2014

Nový semestr se pomalu rozjíždí. Postupně na přednáškách zjišťujeme, kolik seminárních prací odevzdat, jak velké množství testů nás čeká a co všechno je třeba splnit, abychom dosáhli na kýžené kredity. Jestliže vás to děsí stejně jako mě, podívejte se na pět tipů, jak tohle všechno zvládnout bez újmy na zdraví.

1. Organizace přináší výsledky

Pravděpodobně jste po úvodních přednáškách zavaleni termíny odevzdání prací a testů. V diáři se vám to hemží poznámkami a vzniká chaos. Proto je dobré vypsat si všechna data na papír přehledně pod sebe. Papír pak umístěte na viditelné místo nebo do vašeho diáře, ať víte, kdy vás co čeká. Není špatné si splněné položky odškrtávat, rozhodně se vám pak uleví, že jste zvládli další úkol.

2. Vyhněte se přeplněnému rozvrhu

Jakmile zjistíte, že se vám dostává nedostatku času díky nabitému rozvrhu, nepanikařte. Na univerzitách není sestavování rozvrhu studenty pro nic za nic. Ještě jednou prostudujte, zda něco nejde přehodit na čas, který vám vyhovuje víc.

Zkontrolujte si také, jestli je opravdu nutné v tomto semestru útočit na tolik kreditů. Není? Tím pádem se z nepotřebného předmětu můžete vesele odepsat. Musíte si ale dát pozor na předměty navazující v dalších semestrech, ať vás po létě nečeká nepříjemné překvapení.

3. Povinná četba

Je dost možné, že sylaby předmětů přetékají povinnou četbou. V součtu byste nedělali nic jiného, než četli povinnou literaturu, a ještě byste to nestihli. Zkuste se zeptat starších spolužáků, co všechno je nutné znát ke zkoušce, případně k zápočtovému testu. Pár minut ušetříte i tím, že knížku zběžně projdete a uděláte si výpisky. Ty si pak můžete doplňovat na přednáškách či cvičeních.

4. Udělejte si čas na spolužáky

Ve zkouškovém období bylo starostí až nad hlavu. Málokdo z nás se stíhal vídat s lidmi, se kterými chodí do školy. K přežití začátku semestru není špatná malá (klidně i velká) úvodní party. Proberete novinky, popijete, postěžujete si na začínající školu, na šílené docenty, kteří se na vás už třesou, a zase se o trochu víc stmelíte.

5. Odpočinek

Ať už jste stihli po zkouškovém zrelaxovat nebo ne, nezapomínejte ani na začátku odpočívat. Když si část dne vyhradíte na odpočinek, svět ani škola se mezitím nezboří. Věnujte se kamarádům, jděte si zaběhat, přečtěte si knížku. Hlavně nemyslete na povinnosti a na školu. Získáte tak potřebnou energii, která se bude hodit na to, abyste začátek semestru přežili ve zdraví.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 tipů, jak přežít začátek semestru. Zvládněte narůstající povinnosti