Menu
StudentMag
Studium

5 efektivních způsobů učení a šikovné gadgety, které vám to usnadní

Hledáte perfektní tipy pro svou každodenní práci s novým učivem? Rádi byste si celý postup maximálně usnadnili a zefektivnili? Pak zapomeňte na biflování slovíček nebo neustálé zírání do sešitu. Máme pro vás mnohem jednodušší a zajímavější metody.

Všechno si uspořádejte

Možná vám to přijde jako banalita, ale funguje to. Jednoduše si vytvořte seznam věcí, které musíte během dne/týdne/měsíce udělat. Ale pozor – musíte ho vést správně, jinak vás pohled na něj spíše demotivuje. Hned na začátek si zapište tři nejnaléhavější, ostatní by měly přijít až hluboko pod ně. Až budete hotovi, škrtněte je a teprve poté přidejte nové úkoly ze seznamu pod nimi.

Zapomeňte na plány, důležitější je čas

Nejspíš to také znáte – řeknete si, že se budete učit od tří do šesti, ale o půl šesté jste stále ještě na začátku. Takovéto plány jsou upřímně řečeno k ničemu. Jenom vás zbavují chuti k práci. A co tedy s tím? Raději si stanovte to, kolik času denně byste chtěli učení věnovat a teprve ten si naplánujte. A to vždy s nárokem na odpočinek.

Klidně si tedy vstřebávání nových vědomostí rozvrhněte na celý den, ale s přestávkami každých 45 minut. A jak dlouho by měly trvat? 5-10 minut bohatě stačí. S někým si promluvte, projděte se okolo domu, zkontrolujte e-maily. Ale rozhodně nesedejte k televizi ani nezačínejte žádnou konverzaci přes chat. Jen byste se do toho zbytečně zamotali a nestihli byste nic.

Pozor na jídla, která vám seberou pozornost

Není jedno, co a jak během učení jíte. Naše tělo totiž funguje jako perfektně sestavený stroj – ale musíte mu dodávat to správné palivo. A v tomto případě jde především o palivo pro mozek. Při učení se proto vždy pokud možno vyhýbejte jídlům, která jsou bohatá na sacharidy. Je sice lákavé „zbodnout“ celou čokoládu nebo půl sklenice nutely jako „motivaci, ale ve skutečnosti vás budou tyto kalorické bomby jen unavovat a rozhazovat z koncentrace.

A čím si tedy pomoci? Už předem si připravte talíř s nakrájeným ovocem a vložte si ho do lednice (přikryjte ho alobalem). Jakmile dostanete hlad, jen ho vytáhnete a nebudete se uchylovat k žádným „rychlovkám.“ A jak je to s nápoji? Je samozřejmě v pořádku, když si ráno dopřejete malou kávu, abyste se takříkajíc probudili.

Ovšem ještě lepším řešením je guarana. Jde o bylinku, dostupnou také jako nápoj nebo ve formě kapslí. Na rozdíl od kávy vám dodá nejenom energii, ale také vám pomůže jednoduše se soustředit. Ale pozor na množství – sklenice denně bohatě stačí. Jinak je dobré dávat přednost nejrůznějším ovocným šťávám a smoothie nebo obyčejné vodě, kterou je dobré mít vždy po ruce.

Učení on-line

Odměňte se za dosažený cíl

Jakmile splníte nějaký větší bod ze svého plánu, dopřejte si motivaci díky nějaké odměně. Může to být i jen maličkost, za kterou zaplatíte jen pár desetikorun. Musí však potěšit. Se šikovnými AliExpress kupony si můžete levně nakoupit třeba oblečení, kosmetiku nebo nejrůznější vychytávky do kuchyně. A to klidně po každém dokončeném projektu. Na své peněžence to skoro ani nepoznáte.

Dopřejte si malou oslavu ještě před cílem

Zejména příprava na zkoušky bývá složitá a čekat až na onen závěr bývá opravdu trochu demotivující. Dejte si tedy jiný cíl – jakmile budete mít za sebou tři čtvrtiny naučené látky, dopřejte si trochu zábavy. Klidně do tohoto cíle zapojte i své spolužáky. V rámci skupiny se totiž vždy můžete podpořit a dodat si tolik potřebnou motivaci. 

A nebojte se pořádně odvázat. Nakupte nejrůznější tematické drobnosti a vůbec si dopřejte jeden večer pro sebe. A pokud chcete tipy na šikovné slevy do vašich oblíbených obchodů, vyzkoušejte portál https://buykers.cz/. 

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

5 efektivních způsobů učení a šikovné gadgety, které vám to usnadní