Menu
StudentMag
Studentské finance

5 důvodů, proč začít investovat už na vysoké škole

Řada lidí s první investicí čeká na dobu, kdy má stabilní příjem ze zaměstnání. Nechat své peníze vydělávat je však možné už během studia na vysoké škole. A to především díky tomu, že počáteční investice vůbec nemusí být vysoká. U mnoha typů investic navíc platí, že čím dříve s nimi člověk začne, tím více vydělá. Podívejte se na další důvody, proč začít investovat už v mladém věku.

Abyste mohli začít investovat, potřebujete si zvolit investiční platformu, která vám poskytne přístup k různým finančním nástrojům. S výběrem vám pomůže srovnání investičních platforem, jež u jednotlivých společností zohledňuje veškeré výhody a nevýhody, funkce a další důležité atributy.

1. Složené úročení z vás může udělat milionáře

Složené úročení je v dlouhodobém horizontu vysoce efektivním způsobem zhodnocení peněz. O co se jedná? Složený úrok zjednodušeně řečeno představuje úrok z úroků. Pokud investujete na delší dobu, začnou se vám přičítat úroky nejen z investované částky, ale také z již získaných úroků. Není přitom nutné investovat další peníze, nicméně budete-li měsíčně investovat například ještě 1 000 Kč, dosáhnete atraktivnějšího zhodnocení.

Jde o jednoduchý způsob úročení, který z vás s trochou trpělivosti udělá milionáře, aniž byste museli investovat vysoké částky. Během prvních roků nebude zhodnocení peněz nijak zřetelné, ale po deseti, dvaceti nebo třiceti letech zjistíte, že vám vaše peníze díky složenému úročení vydělaly statisíce (nebo třeba i zmíněné miliony). Čím déle se investice bude úročit, tím vyšší bude zhodnocení. Klíčový je zde čas, proto se vyplatí začít s investováním co nejdříve.

2. Ochrana před inflací – vaše peníze nebudou ztrácet hodnotu

Inflace je chápána jako opakovaný růst cen, při němž dochází k oslabování reálné hodnoty peněz. Investování představuje jeden ze způsobů, jak tomuto oslabování předcházet.

Dalším často využívaným nástrojem, který peníze chrání před znehodnocením, je spoření. To je z obecného hlediska méně riskantní než investice, na druhou stranu ale peníze příliš nerozmnoží.

Pomocí investice nejenže hodnotu svých peněz zachováte, ale můžete ji také zvýšit. Samozřejmě je nutné mít na paměti, že o investované peníze můžete také úplně přijít. Proto vždy investujte pouze částku, jejíž případná ztráta neohrozí váš rozpočet.

Zkušené i začínající investory lákají investiční fondy, které umožňují investovat například jen několik set korun měsíčně. Prostřednictvím investičních fondů navíc můžete investovat do různých aktiv současně a tím snížit riziko ztráty.

3. Zajistíte se na stáří

Pokud se rozhodnete pro dlouhodobou investici, zajistíte si finanční zabezpečení na stáří. Opět je zde třeba zmínit, že abyste z investovaných peněz vytěžili co nejvíce, musíte začít investovat co možná nejdříve.

Možná se vám momentálně nechce přemýšlet nad tím, z čeho budete žít v důchodovém věku. Myslet na budoucnost s dostatečným předstihem se však vyplácí, a to zejména z důvodu výše zmíněného složeného úročení. Pokud začnete investovat už během studia, mohou se vaše peníze zhodnocovat třeba i čtyřicet nebo padesát let. V důchodovém věku tak budete za vodou a nebudete se muset spoléhat na starobní důchod od státu. A to za předpokladu, že si spoříte třeba jen 1 000 Kč měsíčně.

4. Můžete si dovolit riskovat

Mladí jsou ochotnější riskovat, díky čemuž mohou dosáhnout vyššího zhodnocení peněz. Naopak lidé v pokročilém věku vsázejí na bezpečnější formy investic, které ale nenabízejí možnost vysokých výnosů. Máte-li celý život před sebou, můžete si dovolit určité riziko podstoupit. Stále vám totiž zbývá dost času na to, abyste prodělané peníze pomocí lepší investice získali zpět.

Jak již bylo řečeno, investovat byste vždy měli jen takovou částku, jejíž případná ztráta vás nijak zvlášť nezasáhne. Byla by samozřejmě chyba investovat své veškeré úspory do rizikového aktiva a s vidinou velkého zisku o ně přijít. Dále je důležité vždy investovat prostřednictvím bezpečné investiční platformy. Zvolte takovou společnost, která je regulována českým finančním regulátorem, popřípadě regulátorem jiné evropské země.

5. Poučíte se ze svých úspěchů a neúspěchů

Pokud investujete již nyní, zajistíte si v případě dlouhodobých investic vyšší konečnou částku. A to díky složenému úročení, které funguje na jednoduchém principu přičítání úroků nejen z investované částky, ale také z již získaných úroků.

Samozřejmě se nemusí jednat o jednu jedinou investici. Typů investic je celá řada a pokud se o ně začnete zajímat v mladém věku, můžete se s každou z nich důkladně obeznámit. Postupně se třeba pustíte i do krátkodobějšího investování a nasbíráte cenné zkušenosti, za které budete v pozdějším věku vděční.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 důvodů, proč začít investovat už na vysoké škole