Menu
StudentMag
Studium

3 tipy, jak se stát architektem. Výběr střední školy není rozhodující

Tomáš Kodet

Tomáš Kodet

7. 8. 2013

Ještě jste se nerozhodli, čím byste chtěli být? Čím byste se chtěli živit, jak vydělávat peníze? Máte aspoň malou představu? Mělo by vás to bavit a měli byste brát takovou mzdu, abyste pokryli své vysoké nároky? A zvážili jste už dráhu architekta?

A proč se jím vůbec stát? Zeptali jsme se studenta Střední průmyslové školy stavební v Hradci Králové Davida Padriana.

„Možná proto, že je to jedna z věcí, která mě baví, nevyzpytatelná, nikdy ne stejná, je to něco, při čem tvoříš nové věci, neničíš staré, něco, pokud jsi v té práci doopravdy dobrý, čím zanecháš odkaz na tomto světě, který přetrvá staletí, což je úžasný.”

1. Gymnázium versus průmyslovka

Tady přichází na řadu velmi diskutovaná otázka. Gymnázium či stavební průmyslovka? Mnoho „stavebek“ nabízí obor Lyceum – to je kombinace učiva gymnázií a odborných předmětů, většinou bez praxe.

Na těchto oborech je kladen důraz na studium jazyků, někde i v odborné formě, a na všeobecně vzdělávací předměty. Výtvarnou výchovu vám však nahradí Technické kreslení, přibudou vám stavební materiály, a předmět, na němž je vše postaveno, je Architektura a stavitelství.

Jednoznačnou výhodou stavebních škol je fakt, že vás vyučují samotní architekti tak, jako by vyučovali na vysoké škole. Pokud ale již studujete na gymplu, nezoufejte, nic není ztraceno. Na vysoké škole vás všechno naučí pěkně od základů, musíte ale počítat s tím, že pro kolegy ze „stavebky“ to bude, alespoň ze začátku, opakování.

2. Pracujte na vlastní tvorbě

Když už jste na škole, musíte na sobě makat a zlepšovat se. Začněte jednoduše, zkuste něco nakreslit. Že nemáte talent, že vám kreslení nejde, vše vypadá naprosto stejně, a zároveň úplně jinak, než to vypadat má? To chce čas a trénink, nic jiného na to neplatí. Jistě že to jde někomu lépe a někomu hůř, ale není právě toto důvod, proč se zlepšovat?

A co máte kreslit? Nejprve kvádry. Klidně si na sebe postavte pár kostiček a nakreslete je, pokud vám to půjde, vezměte jich víc, postavte je do různých úhlů. Pak si vyhlídněte nějaký dům, jednoduché strohé linie, nejlépe pravoúhlé s méně okny.

Za každým pokusem uvidíte zlepšení, projeví se ale poněkud méně nápadně, než byste čekali. Proto neztrácejte naději a pokračujte v tvorbě. A kdybyste si nevěděli rady, stačí si vygooglit pojem perspektiva. Postupem studií budete pracovat v ArchiCadu, není na škodu zpracovávat a navrhovat vlastní projekty i tam.

3. Získejte odbornou praxi

Škola je teorie, nikoli praxe a do života vám nedá tolik. Nejlepší je praxe v zahraničí, co si budeme nalhávat. V případě České republiky je nejvýhodnější Německo, nejen pro svou geografickou polohu, ale také díky spoustě neziskovek plných dotací na praxe v zahraničí.

Jednou takovou je i Tandem, zařizující praxe pod organizací Česko-německý fond budoucnosti. Nejčastěji zprostředkovává třítýdenní stáže, první tři dny s aktivní němčinou v učebně s lektorem a interaktivní výukou, zbývajících 18 dní praxe v místní firmě. Zajišťují pobyt, stravu a poskytují dotaci i na víkendové výlety. A jak se k těmto dotacím dostat? Nejjednodušší bude, pokud to necháte na škole, můžete to však vzít i do vlastních rukou. Počítejte ale s tím, že vás to bude stát spousty času u telefonu a hromady papírování. Výsledný zážitek a záznam v životopise vám to však bohatě vynahradí.

O takovéto stáži vás budeme podrobně informovat v dalších článcích.

Ohodnoťte tento článek:
4,6
Právě čtete

3 tipy, jak se stát architektem. Výběr střední školy není rozhodující