Menu
StudentMag
Studentský život

12 tipů, co pomáhá na stres ve zkouškovém období

Komerční sdělení

Komerční sdělení

30. 11. 2022

Zkouškové období se kvapem blíží. Jak jej ve zdraví přežít? Přinášíme vám 12 tipů, díky kterým pro vás bude toto období méně náročné. Proč se vyplatí kvalitnější matrace, na čem byste měli zapracovat a proč si během zkouškového odpustit návštěvy klubů?

Tip 1: Dopřávejte si dostatek spánku

Přestože je zcela pochopitelné, že chcete každou minutu zkouškového období využít na maximum, nepodceňujte význam zdravého spánku. Kvalitní matrace s vaším spánkem udělá hotové divy. Matrace ze studené pěny či jakákoliv jiná pěnová matrace vás rozmazlí stejně dobře, jako pružinová matrace. Nevíte-li si rady s tím, jak vybrat matraci, vsaďte na svou intuici. Vy sami nejlépe poznáte, na čem se vám bude nejlépe usínat. Matrace pro studenty musí být pohodlná a prodyšná. Jak zvolit výšku matrace? Nesmiřte se s výškou pod 15 cm.

Tip 2: Vytvořte si večerní rituál

Máte s usínáním během zkouškového období potíže? Vytvořte si večerní rituál, který vám ulehnutí do postele opatřené matrací z paměťové pěny usnadní. Ať už se bude skládat z heřmánkového čaje, užívání doplňků stravy či jiných činností, hlavně musí být funkční.

Tip 3: Zlepšete svůj time management

Učíte se dlouho do noci a kvůli neustále přítomnému stresu trpíte nespavostí? Pokud vám s ním nepomůže večerní rituál, snažte se zlepšit svůj time management. K častým mýtům patří to, že 4 hodiny spánku jsou pro někoho akorát. Ale nejsou. Každou noc, i během zkoušek, si dopřejte minimálně sedmihodinový spánek.

Stres ve zkouškovém

Zdroj: Shutterstock

Tip 4: Nezanedbávejte cvičení

Jste během zkoušek ponořeni do učení a nemáte čas chodit ven nebo do posilovny? Změňte to! Právě dostatek pohybu vám totiž pomůže zlepšit koncentraci během učení.

Tip 5: Ukliďte si

Zdá se vám, že během neustálého učení je úklid pokoje zcela zbytečný? I okolí, které vás během učení obklopuje, má na vás vliv. V příjemném a uklizeném prostředí se budete lépe soustředit.

Zdroj: Shutterstock

Tip 6: Praktické tipy na úklid – dřevěné bedýnky a další boxy

Nemáte ve svém pokoji dostatek úložných prostor? Využijte úložné boxy, organizéry a další pomůcky na stůl pro efektivní učení.

Tip 7: Dodržujte pitný režim

Nezapomeňte při učení na dostatečný přísun tekutin. Nemáme tím na mysli návštěvu nejbližšího studentského klubu, nýbrž konzumaci čisté vody. Abyste byli schopni podávat během zkoušek ty nejlepší výkony, omezte konzumaci cigaret i alkoholu. Den strávený v posteli s kocovinou vám učení neulehčí.

Tip 8: Snižte úzkosti před spánkem s pomocí meditací a dechových cvičení

Přepadají vás během zkouškového období úzkosti? Vyzkoušejte dechová cvičení a meditace. Nezdráhejte se navštívit například lekci jógy, saunu nebo si dopřát masáž.

Tip 9: Odměňujte se za dílčí úspěchy

I během zkouškového období si nezapomeňte dopřávat odměny. Jakmile dodržíte svůj časový harmonogram, úspěšně se poperete se zkouškou či dosáhnete dalšího dílčího úspěchu, dopřejte si odměnu.

Tip 10: Udržujte si pozitivní přístup

Nevyšla vám zkouška? Nevzdávejte to a pokračujte v přípravě na další zkoušky. Udržet si během zkouškového pozitivní přístup je totiž klíčové.

Tip 11: Jezte zdravě a pravidelně

Stejně jako není radno podceňovat během učení pitný režim, zaměřte se na to, co a kdy jíte. Vyvážená strava a pravidelnost vám pomohou zlepšit soustředění a váš výkon.

Tip 12: Jak relaxovat před zkouškou? Běžte brzy spát a zapomeňte na učení na poslední chvíli

Přiblížilo se datum zkoušky, které se nejvíce obáváte? Pokud jste přípravě věnovali dostatek času, není se čeho bát. Jestliže jste přípravu podcenili, na poslední chvíli to již nenapravíte. Proto si dopřejte horkou koupel, nastavte si budík a běžte spát. Anatomický polštář, hřejivá přikrývka a další vybavení lůžka vám pomůže snížit strach před zkouškou.

Udržet si během zkouškového období pozitivní myšlení je někdy náročné. Snažte se ovšem důsledně o sebe starat a do učení dejte vše.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

12 tipů, co pomáhá na stres ve zkouškovém období