Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

10 profesí, které nejvíc přitahují psychopaty. Je vaše práce mezi nimi?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

11. 7. 2016

Co se vám vybaví, když se řekne psychopat? Šílený vrah se sekerou? Než se jím stane, může dělat docela běžnou práci. Psycholog Kevin Dutton z Oxfordské univerzity po dlouholetém zkoumání jejich mozků zjistil, které profese si vybírají nejčastěji.

 

1. CEO

CEO

Výkonní ředitelé významných obchodních společností neboli CEO jsou v korporátní Americe na vrcholu společenského žebříčku. Když se na takové místo však chce někdo dostat, musí zkrátka jít přes mrtvoly. Pak není divu, že mezi těmito výkonnými řediteli je 4krát více psychopatů než v běžné populaci.

 

2. Právník

právník

O právnících se vypráví spousty ošklivých vtipů. Psychologické studie ovšem naznačují, že některé nejsou daleko od pravdy. Mnoho právníků vykazuje typické znaky psychopatie, jako je například chorobné lhaní, podvádění či posedlost ziskem.

 

3. Práce v médiích

práce v médiích

Ať už se jedná o moderátora ranních relací v rádiu či tvář zábavného televizního pořadu, tyto osoby musí především umět zaujmout. A kdo upoutá pozornost líp než někdo, kdo je tak trochu blázen? Pokud se vám zdá, že mezi nejvýznamnějšími mediálními celebritami je spousta psychopatů, pak to všechno dává smysl.

 

4. Prodejce

prodejce aut

Mnoho firem má ve svém prodejním týmu alespoň pár psychopatů, zbavovat by se jich ale neměli. Pokud jsou totiž zároveň dostatečně inteligentní, nenucení a povrchní, pak jsou doslova hvězdami marketingu. Studie naznačují, že prodejní výkon je přímo úměrný míře narcismu a egocentrismu a zároveň je spojen se sociopatologickou empatií.

5. Chirurg

chirurg

Zatímco mezi zdravotními sestrami a ostatními lékaři je psychopatů nejméně, chirurgové se umístili na předních příčkách žebříčku. Mnozí z nich jsou natolik drsní, urážliví a sobečtí, že to lze označit za psychickou poruchu. Podle Duttona lze toto spojení vysledovat hlavně v dřívějších dobách, kdy se operace dělaly bez anestezie a chirurgové tak museli umět pracovat, aniž by je nějak znepokojoval soundtrack hlasitých výkřiků pacientů.

6. Novinář

Novinář

Jeff Cash, spisovatel na volné noze, napsal: „Trocha psychopatie je nutným předpokladem pro práci v žurnalistice.“ Podle Duttonova výzkumu to vypadá, že je to pravda. Ostatně ak jinak by se dennodenně vydrželi s takovou lehkostí šťourat ve vší té špíně, co se kolem nás děje? Navíc nic nepřispívá k rozvoji narcismu víc, než neustále vidět své jméno v novinách.

7. Policista

policista

Zjištění, že ti, co by nás měli chránit, jsou ve skutečnosti těmi největšími agresory, je trochu znepokojující, ale je to tak. Podle statistik je nejméně 40 % žen z policejních rodin obětí domácího násilí.

8. Duchovenstvo

Kněz psychopat

Duchovní by sice měli přispívat tomu, aby se svět stal lepším místem, skandály katolické církve spojené se zneužíváním dětí ale naznačují, že tomu tak úplně není. Psychopaty přitahuje křesťanský kříž z jednoho logického důvodu, kterým je snadný přístup k obětem.

9. Šéfkuchař

šéfkuchař

Pracují klidně 100 hodin týdně, neustále zavření v malé místnosti nasáklé směsicí roztodivných pachů – kdo by se nezbláznil? I šéfkuchaři se umístili na předních příčkách nelichotivého žebříčku. Ostatně i jejich guru Gordon Ramsey řekl: „Šéfkuchaři jsou cvoci. Jsou to sami sebou posedlé nejisté malé duše a absolutní psychopati.“

10. Státní úředník

státní úředník

Úřednickou práci si většina lidí představuje jako nudné papírování a razítkování či jako otročinu za málo peněz. Kromě teplého místečka však mohou pozice ve státní správě nabídnout určité rozhodovací kompetence, což je pro psychopaty toužící po moci velké lákadlo.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

10 profesí, které nejvíc přitahují psychopaty. Je vaše práce mezi nimi?