Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

10 největších chyb v pracovním životě. Čeho budete za 20 let litovat?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

7. 3. 2019

Může se nám zdát, že každý den stojíme tváří v tvář rozhodnutím, které nás ovlivní na dlouhou dobu. Dokážeme však rozeznat, které volby jsou ty nejdůležitější?

Možná v práci často přemýšlíte, zda si máte říct o zvýšení platu. Nebo o prodloužení dovolené. Anebo jestli se přidat k tomuhle či tamtomu projektu. Možná vám nyní tyto otázky připadají jako ty nejpodstatnější. Ale nad skutečně důležitými volbami, kterých dost možná budete za 20 let litovat, si hlavu pro změnu nelámete téměř vůbec. Přinášíme vám seznam deseti z nich.

1. Předstíráte, že jste něco, co nejste

Možná jste ze sebe udělali sportovního fanouška, abyste zapůsobili na šéfa, a nebo odborníka na něco, čemu ve skutečnosti vůbec nerozumíte. Nebo jste byli raději zticha, i když jste s něčím nesouhlasili. To, co dříve vypadalo jako dobrý tah, může být za pár let důvodem, proč se cítíte prázdní.

2. Rozhodujete se pouze podle peněz

Peníze jsou důležité. Ale ne nejdůležitější. Možná byste byli mnohem více spokojeni v méně stresujícím povolání za nižší plat, jen si to nechcete přiznat. A navíc – větší spokojenost znamená vyšší produktivitu, nakonec byste se tedy v zpočátku hůře placené pozici mohli dočkat povýšení, a tím pádem více peněz.

3. Přemýšlíte, co by na vaší práci mělo být jinak

To by byla perfektní práce, jenom kdyby…Zbytečné. Tedy pokud nejste šéf. Jestli se vám tam nelíbí, zkuste to jinde.

4. Jste pohodlní

Máte docela dobrou práci s docela dobrým platem, tak proč to měnit? Protože pokud máte na víc, docela dobrý by vám stačit nemělo.

10 důvodů, proč se vám nedaří povýšit v práci. Jaké máte zabijáky kariéry

5. Pracujete 50, 60 nebo 80 hodin týdně

Možná máte spoustu peněz, ale máte čas si je užít? Nikdo na smrtelné posteli neříká: Kéž bych víc pracoval.

6. Přátelé a rodina jsou až na druhém místě

Kariéra je důležitá, ale za zruinování rodinných vztahů a dlouholetých přátelství opravdu nestojí. Není to buď to nebo to, důležité je umět najít kompromisní řešení.

7. Snažíte se organizovat vše

Všechno nemůže jít pořád podle plánu. S tím nic nenaděláte. Pokud si to včas neuvědomíte, stane se z vás uzlíček nervů a vystresuje vás každá prkotina.

8. Za každou cenu se snažíte nedělat chyby

Dělat věci dobře je samozřejmě nutnou podmínkou úspěchu. V touze po tom, být dokonalí se však často můžeme řídit příslovím kdo nic nedělá, nic nezkazí a zapomenout na to, že risk je zisk.

Prostě spěcháte. 15 důkazů, že je ve vás trocha workoholika

9. Myslíte jen na sebe

Příležitosti k úspěchu se často skrývají v pomoci druhým. Pokud budete na první místo neustále klást jen vaše potřeby, daleko se nedostanete.

10. Neoceňujete vlastní štěstí

Teď budu dřít a později si to vynahradím. Lidé často odkládají své štěstí na potom. Ale snadno se může stát, že žádné potom už nebude.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

10 největších chyb v pracovním životě. Čeho budete za 20 let litovat?