Menu
StudentMag
Studium

10 nejlepších míst pro přípravu na zkoušky

Přestože každý má své preference pro ideální studijní podmínky, existuje několik míst, na kterých vám učení se na zkoušky možná půjde lépe. Pokud jste právě ve zkouškovém období, určitě nebude na škodu dát těmto místům šanci. Správné místo k učení se totiž dokáže zvýšit nejen efektivitu, ale také výslednou známku.

Studium je jedním z klíčů nejen k dobrým výsledným známkám, ale také úspěchu na vysoké škole a následně i budoucí kariéře. Věděli jste, že uplatněním strategického přístupu ke studiu si můžete pomoci zlepšit studijní výsledky v průměru o jednu třetinu známky? S tímto poznatkem přišla studie publikovaná v Psychological Science.

Jedním z klíčových bodů strategického přístupu ke studiu je také výběr vhodného místa. Existuje mnoho lokalit, na kterých lze studovat a připravovat se na zkoušky. V tomto článku naleznete některé z nejlepších. Možná vás některé z nich inspirují natolik, že na příštích zkouškách budete skórovat.

1. Knihovna

Knihovna je jedním z nejideálnějších studijních prostor. Knihovny poskytují pohodlná místa k sezení a stůl, na kterém si můžete rozložit vaše studijní materiály či počítač. Co je však ještě důležitější, je, že prostředí knihovny je tiché, a tak vás při soustředění nebudou rušit hluky a zvuky. Pokud ke studiu potřebujete co nejméně rušivých elementů, vyberte si místo k sezení v pozadí, ideálně oddělené od ostatních. Výhodou studia v knihovně je také možnost využití asistence personálu – knihovníci jsou inteligentní lidé a mnohdy dokáží poukázat na zdroje, které byste sami možná nikdy nenašli. Jediným „problémem“ při studiu v knihovně je, pokud potřebujete dělat skupinovou práci a diskutovat. V tomto případě je vhodnější o něco rušnější místo, jako například knihovní či univerzitní kavárna.

2. Kavárna

Kavárny jsou ideálním místem, pokud potřebujete studovat ve skupině – pro mnohé studenty je společné učení mnohem efektivnější, než učení se o samotě. Kavárny poskytují příjemnou atmosféru vhodnou pro skupinovou práci a rozhovory. Navíc skvělým pozitivem je možnost neustálého přísunu kávy či jiného občerstvení. S přísunem kofeinu to však nepřehánějte ani během zkouškového období. Důležité je najít si kavárnu, která poskytuje dostatek prostoru, ideálně vyšší stoly a pohodlné sezení. Důležitá je také energetické prostředí zaměřené na rozvoj a vzdělávání. Kavárny mohou být vhodným místem pro učení se i v případě, že preferujete samostudium. Mnoha studentům při učení hluk a činnost v kavárně pomáhá soustředit se a cítit se více propojení.

3. Knihkupectví

Mnohá knihkupectví dnes poskytují také kavárenské koutky s pohodlným sezením, kde můžete trávit čas studiem. Takové knihkupectví může být jakousi zlatou střední cestou mezi knihovnou a kavárnou – místem, které není ani příliš tiché, ani příliš hlučné. Možná právě knihkupectví a jeho kavárenský koutek bude to správné, které bude vyhovovat vašim studijním požadavkům.

4. Prázdná třída či učebna

Zkuste se u vašich učitelů a profesorů informovat, zda byste mohli využívat prázdnou třídu po skončení pracovní doby ke studiu. Prázdné třídy, i když se to možná nezdá, jsou také vhodným místem k učení. Už jen samotný pobyt ve třídě povzbudí naši mysl, aby přešla do „studijního režimu“. Prázdná třída může být vhodným prostředím zejména pro ty, kteří se těžko soustředí kdekoli jinde. Pobyt v prostředí, které si asociujete se vzděláváním a učením se, může povzbudit vaši mysl, aby se automaticky přepnula do módu soustředění se. Je to podobné jako když přijdete do posilovny, kdy je pravděpodobné, že pobyt v ní vás přirozeně nakopne ke cvičení a naopak pobyt v posteli vás bude uspávat.

5. Park

Pobyt na čerstvém vzduchu a zvuky přírody dokáží dělat zázraky pro váš duševní stav a schopnost soustředit se. Mnoho studentů preferuje pobyt venku, než učit se zavření uvnitř. Parky jsou vhodným místem pro učení se právě pro ně. Učit se a připravovat se na zkoušky v parku, u stolu či na dece na trávě prospívá nejen celkové pohodě, ale také produktivitě a koncentraci. Protože čím lépe se cítíte, tím lépe vám příprava na zkoušky půjde. V prostředí parku je navíc přidanou hodnotou přirozené světlo a pravidelná dávka vitamínu D ze slunečního záření. Pokud rádi trávíte čas v přírodě a počasí to během zkouškového období dovolí, zkuste se vydat spolu s vašimi knihami a poznámkami do nejbližšího parku.

6. Zahrada

Podobně jako park, tak i zahrada poskytuje ideální prostor pro učení venku, spolu s čerstvým vzduchem, přirozeným světlem a sluncem. Mnohdy na produktivitu, i při učení se, ovlivňuje i počasí. Když je zataženo a sychravě, produktivita klesá. Pokud patříte i vy mezi meteo-senzitivní lidi, pak byste měli využít každé příležitosti, kdy je venku pěkně, abyste si nasbírali zásoby slunečního záření. Máte-li k dispozici vlastní zahradu, například u domu, pak máte skvělou výhodu. Můžete si v ní vytvořit svůj studijní koutek. Možná si vystačíte s dekou na trávě nebo zvolíte zahradní sezení, výběr je na vás. Skvělou výhodou zahrady je také ticho a klid, který poskytuje, a tak se během učení budete moci plně soustředit.

7. Zahradní stavby

U zahrady ještě chvilku zůstaneme. Skvělým místem ke studiu jsou totiž i zahradní stavby, jako například zahradní altán či zahradní domek. Jejich výhodou je, že můžete na zahradě studovat i v případě deštivého počasí. Zahradní altán vám také poskytne stín, je-li slunce příliš silné. Zahradní domek si můžete dokonce přetransformovat na vlastní studovnu. Zahradní domek jako studovna je vhodný zejména tehdy, potřebujete-li maximální míru soukromí, soustředění a ticha – můžete upozornit všechny členy rodiny, aby vás při pobytu v domku nerušili, protože se potřebujete soustředit. Mít vlastní místo dedikované výhradně pro účel studia je také důležitým kritériem efektivnosti. Pokud máte na zahradě tu možnost, zahradní altán nebo domeček mohou být vhodnou volbou.

8. Vlaky a autobusy

Pokud se vám při představě čtení v autobuse zvedá žaludek, pak tento bod není úplně pro vás. Mnoha lidem však čtení a studium v pohybujících se dopravních prostředcích nedělá žádný problém. Autobus či vlak můžete využít k učení zejména tehdy, potřebujete-li na přednášky a semináře cestovat tam a zpět. Tímto způsobem efektivně využijete čas. Menší nevýhodou může být hluk či případní spolucestující. Ovšem i tento „problém“ lze vyřešit – zkusit můžete špunty do uší, nebo pokud vám při soustředění se nepřekáží hudba, zvolte sluchátka. Dejte si však pozor na to, kdy budete vystupovat – můžete si nastavit budík či časovač, abyste nepromeškali vaši stanici či zastávku.

9. Studijní skupiny

Mnohé knihovny či univerzity mají také prostory pro studijní skupiny. Pokud vám vyhovuje studium ve společnosti ostatních, pak může být studijní skupina vhodným a efektivním způsobem, jak se připravit na zkoušky. Je skvělé, pokud se vám podaří spojit několik lidí, spolužáků, kteří se připravují na stejné zkoušky či učí se na stejné předměty. Můžete si domluvit dny a časy, kdy se budete setkávat a rezervovat si tyto termíny ve vaší knihovně či prostorách univerzity.

10. Váš pokoj

Ať už jste během studia na koleji, pronajímáte si pokoj, apartmán nebo bydlíte doma a za přednáškami a semináři cestujete, v každém z případů můžete studovat i ve vašem pokoji. Váš pokoj poskytuje známé prostředí a dostatek pohodlí. Takže pokud pro vás není příliš rušivým místem – mnoho studentů se totiž ve vlastním pokoji nedokáže soustředit, protože poskytuje mnoho distrakcí – pak za studiem nemusíte nikam chodit. Důležité je i v tomto případě vyčlenit si místo vyhrazené jen pro učení a minimalizovat možnosti rozptýlení. Máte-li spolubydlící, můžete je poprosit, aby vás během studia nerušili. Pokud bydlíte na koleji, občas se stává, že „sousedé“ dělají rozruch a nedá se mu vyhnout – v tom případě zkuste zvolit ke studiu některou z výše uvedených možností.

Pokud hledáte ideální místo ke studiu, můžete zvážit některou z těchto možností. Ať už se rozhodnete pro jakékoli místo, na kterém se budete učit, přejeme vám úspěšné zkouškové období s těmi nejlepšími známkami!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 nejlepších míst pro přípravu na zkoušky