Menu
StudentMag
Studium

10 dovedností ze střední školy, které vám v životě budou úplně k ničemu

Vendula Pazderová

Vendula Pazderová

22. 8. 2014

Procvičování mozku je jedna věc. Využití v praxi věc druhá. Tyhle věci nám svého času mozkové buňku zavařily jaksepatří. Jakmile jsme ale školní lavice opustili, už tyhle nabité znalosti nevyužijeme. Poznáváte se? Čtěte.

1. Skok přes kozu

Ano, skoky přes kozu, skoky o tyči, výmyky a podobné úkony možná (ale vážně jen možná) využijete, až civilizaci zničí nějaká katastrofa a budeme žít znovu v přírodě, ale do té doby?

2. Názvy jednotlivých kostí

Pokud jste zrovna nešli na medicínu, nejspíš vám takové znalosti nebudou k ničemu. Leda byste chtěli machrovat, že jste si narazili kost zánártní.

3. Slovní úlohy

Sice nám všem tvrdili, že právě tohle je ta matematika do života, ale přiznejte se: kolikrát jste mimo školu počítali následující úlohu?

„Jedno auto vyjede z Pardubic v 10:00, pojede rychlostí 80 km/h a po 25 minutách si dá desetiminutovou přestávku. Druhé auto vyjede z Prahy v 10:30 rychlostí 78 km/h. Kdy se potkají?“ Prostě se potkají, až se potkají.

4. Přívlastek shodný a přívlastek neshodný

Devadesáti devíti procentům smrtelníků bude absolutně k ničemu, že od sebe rozeznají PkS a PkN. Tak k ničemu, až to do dvou měsíců nejspíš zapomenou.

5. 1212, Zlatá bula sicilská. 1620, bitva na Bílé hoře

Good job! Naučili nás zpaměti několik čtyřmístných cifer a názvy událostí. Kontext nikde, využití v praxi nereálné.

FOTO: Integrál

Říká vám tohle ještě něco? Zdroj: sxc.hu

6. Derivace a integrály

A pak ještě také komplexní čísla, třetí a vyšší odmocniny, stereometrie, logaritmy, goniometrické funkce nebo posloupnosti. A limity funkcí. Jako mozkové cvičení nebo zkouška výdrže ideální, ale jinak…

7. Pravopis obskurních slov

Vyza, kibucy, slynout, vlys, ližiny. To jsou slova, jež byla vynalezena pouze za účelem týrání studentů. Praktické využití ve skutečnosti nemají.

8. Krebsův cyklus

Málokdo si ještě vzpomene, co to ten krebsák byl. Přesto vám tenhle a spousta dalších biologických pojmů leží v hlavě a zabírají místo. Proč?

9. Slovní zásoba z astronomie a kosmonautiky

Také jste si na hodiny angličtiny museli připravovat news of the world? A také si padesát procent lidí vybíralo nějaké novinky typu „vědci zjistili, že ve vzdálené galaxii…“? Ano, jsme rádi, že jsme si na každé hodině osvěžili, jak se řekne černá díra nebo urychlovač částic.

10. OSZ, ZSV, SOSZ

Je jedno, jaký to zrovna mělo oficiální název. Každopádně šlo o předmět, kde by nám měli vtlouct do hlav, co má obsahovat pracovní smlouva nebo kdy máme vyplňovat daňové přiznání. Jenže my jsme kreslili Maslowovu pyramidu potřeb.

Tohle všechno samozřejmě myslíme ze srandy. Nad některým učivem ze střední však přece jen občas zůstává rozum stát. Co bylo nejzbytečnější podle vás?

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

10 dovedností ze střední školy, které vám v životě budou úplně k ničemu