Menu
StudentMag
Studium

Proč doktorandské studium (ne)stojí za to

Redakce

Redakce

3. 7. 2020

Blížíte se do finále navazujícího studia a přemýšlíte, že byste zkusili ještě doktorát? Učení vám jde od ruky a učitelé na vás pějí jen chválu? Možná už se vidíte jako respektovaný profesor ve svém oboru ověnčený články v odborných časopisech. Věřte nám ale, že cesta k titulu doktora je pořádně dlouhá a trnitá. Během doktorandského studia si zažijete chvíle naprostého zoufalství i sladkého trumfu. Sestavili jsme pro vás malý vhled do života kandidáta na doktorát.

Budete dělat to, co opravdu milujete

Baví vás třeba středověká historie nebo paleontologie? Těžko byste někde jinde než ve vědeckých kruzích našli uplatnění. Pokud opravdu milujete obor, který studujete, pak vám dá akademická půda jedinečné podmínky, jak se do své vášně opravdu ponořit. Na konferencích se budete setkávat se světovými špičkami svého oboru. Bude sami přispívat do časopisů, které jste na začátku svého studia četli s bázlivým ostychem. Pravděpodobně se podíváte na některé zahraniční pracoviště, ve kterém se váš obor dělá úplně jiným způsobem, než jak jste na to zvyklí ze své univerzity.

Je pravda, že francouzská filologie, molekulární biologie nebo teorie hudby se dají studovat i ve volném čase. Opravdu jste si ale jistí, že na svou vášeň budete mít dostatek energie po nejméně osmi hodinách vyčerpávající práce v kanceláři? I když si většina nadšených studentů slibuje, že bude svůj obor pěstovat i po vysoké, opak bývá pravdou. Kariéra a nekonečné zařizování „dospělého“ života se s vědeckou činností dost možná nesnesou. Může se vám tak stát, že si budete před spaním místo poslední vědecké teorie přehrávat neuhrazenou složenku.

 

Dostanete příležitost nastoupit na akademickou dráhu

Doktorandské studium

Není potřeba dodávat, že jako akademik Ph.D. prostě potřebujete. Nejen to, dokud nebudete mít hotový doktorát, málokterý vědecký pracovník vás bude brát opravdu vážně. Ph.D. je zkrátka rituál, kterým se ze studenta stáváte vysokoškolským učitelem. Potom se ale můžete konečně přihlásit na svou vysněnou univerzitu a získat místo odborného asistenta. Konečně budete mít svůj vlastní kabinet jen pro sebe a začínající studenti vás budou oslovovat s úctou pane profesore, i když nemáte ani docenturu.

Po dokončení doktorátu se vám v podstatě nabízí dvě cesty. Ta první je stát se vědeckým pracovníkem par excellence – budete psát odborné články a knihy, budete učit a cestovat po konferencích. Bude to znamenat znamená plynulý přechod vaší vědecké dráhy. Pak je tady ještě druhá možnost, o které se tolik nemluví. S Ph.D. můžete získat i velmi zajímavé manažerské místo ve vedení univerzity. Na první pohled se ´úředník´ jeví jako méně prestižní úloha než vědec. Schopný akademický manažer je pro správný chod univerzity naprosto klíčový, což si uvědomují i zasloužilí profesoři.

Budete si žít…jako student

V současné době činí základní stipendium pro doktoranty něco málo přes deset tisíc korun. Hranice příjmové chudoby se přitom udává kolem dvanácti tisíc korun. Jak se s takovými penězi dá v současném Česku vyžít? Dost těžko. Obvykle od druhého ročníku může katedra rozhodnout o přidělení bonusu, který však stejně bývá ve výši několika tisíc měsíčně. To znamená, že jako aspirující vědec na tom budete se stipendiem samotným hůře, než leckterá uklízečka, o platu skladníka ani nemluvě. Přitom budete vykonávat vysoce kvalifikovanou výzkumnou činnosti.

Většina studentů si musí k vyčerpávající dřině studia sehnat ještě částečný úvazek v soukromé firmě. Pokud máte schopného školitele, může vám také pomoct ve zprostředkování vhodného grantového projektu. Stejně si ale jako doktorant budete žít velmi skromně. Zatímco vaši spolužáci v soukromém sektoru budou během let pořizovat nová auta a postovat fotky z luxusní dovolené, vy budete nadále žít studentským životem.

 

A hlavně budete dřít do úmoru

Je sice pravda, že budete mít jako student dosti flexibilní režim. Sami si určíte, kdy budete sepisovat odborné články nebo učit začínající studenty. Ve skutečnosti ale bude váš flexibilní režim znamenat, že budete pracovat téměř neustále. Tedy pokud chcete dokončit studium v řádném termínu. Což se mimochodem podaří málokomu. Budete muset roky dřív na odborné i pedagogické činnosti. Budete muset zvládnout spoustu administrativy. Pokud občas nedokážete totálně vypnout a podívat se na něco nenáročného nebo si zajít zaběhat, bude se vás studijní výkon rychle snižovat.

Kromě pilné domácí přípravy se také budete muset pravidelně zúčastňovat akcí vaší katedry. Pokud v sobě máte rebela bez příčiny, tak to budete mít na akademické půdě dosti těžké. Počítá se totiž s tím, že se rychle přizpůsobíte všem nepsaným pravidlům a silné hierarchii. Cestu k respektu si totiž musíte zasloužit. Jak jinak než letitou dřinou.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Proč doktorandské studium (ne)stojí za to