Menu
StudentMag
Studium

Jak se naučit patologii. Organizovanost je základ

Jana Langová

Jana Langová

1. 2. 2019

Zkouška z patologie je za rohem a na vás jdou z objemu učiva mrákoty? Místo učení se stresujete tím, co všechno se budete muset naučit, dokola procházíte názvy zkouškových otázek, sháníte materiály, a pak si stejně pustíte seriál. Zkuste prorazit bludný kruh prokrastinace a zakousněte se do toho! Kdo ví, třeba vás to začne i bavit.

Základem je začít včas

Zlatá mantra všech těžkých a objemných zkoušek na medicíně. Říkali vám na to přednáškách z anatomie, opakovali při fyziologii a nemine vás to ani u „patoly“. Nejlepší a nejklidnější cestou je začít s učením zavčasu. Nedokládat to až na zkouškové, ale postupně se připravovat v průběhu semestru. Hodinku denně nebo tři hodiny týdně si vyšetří každý. Určitou výhodu má i vypracovávání otázek k ústní zkoušce anebo zpracování vlastních výpisků, ale to už chce vysokou organizovanost, zažranost do studia a kvantum času. Pokud se na to necítíte a nevadí vám se učit z cizí práce, tak si sežeňte materiály, ve kterých najdete všechno důležité.

Jak se naučit patologii? Naplánujte si to

Medicínu nejvíce vyhrávají studenti, kteří jsou buď dobře organizovaní a se silnou vůlí anebo totální flákači, kterým je to všechno jedno. Pokud vás po nocích straší představa, že po třech letech dřiny vás ze školy vyhodí a nevěříte si, že všechno dáte levou zadní, doporučujeme se zařadit do první skupiny. Vytáhněte diáře, kalendáře a různé archy a pěkně si to učení rozplánujte! Můžete se řídit počtem otázek na den nebo přiřadit počet dnů ke každému tematickému celku.

Jak se z medicíny zbláznit jen částečně. Dodržujte tyto zásady

Vzhůru do toho!

Teď vás čeká nejtěžší fáze: opravdu se přemluvit do učení a vytrvat. Neodkládat a plány měnit jen v akutních případech (náročná látka nebo naopak jednoduchá). Nenechte se stresovat tím, že ten se to učí takhle a z téhle učebnice a ten druhý zase jinak a má i jiný zdroj. Věřte sami sobě, po 4 (v případě zubařů 5) zkouškových obdobích už víte, jaká učící metoda a způsob materiálů vám vyhovuje. Nepanikařte! Patola není příjemný předmět, je velmi obsáhlý a náročný, ale dokázali to před vámi, tak to zvládnete také.

Najděte si něco pozitivního

Pokud se student učí látku, která ho nebaví anebo přímo odpuzuje (vzpomeňte si na hodiny matiky!), je prokázáno, že mu leze do hlavy pomaleji. Snadněji zapomíná a stráví u toho více času. Proto se zkuste odprostit od svých negativních pocitů a najděte si aspoň nějakou část, která vás upřímně zajímá a baví. Uvidíte, že vám to půjde lépe a začnete mít lepší pocit i z celé patologie.

Jak vystudovat medicínu. Zeptali jsme se studentů na lékařské fakultě

Obrázky jsou klíč

Fotografie, obrázky, diagramy a grafy nepatří jen na střední školy. Nebojte se je využívat a poptejte i zahraniční zdroje. Spolupracujte s internetem nebo si je vytvořte sami. Informace si tak ukládáte do mozku více smysly a jsou trvalejší. Pomocí obrázků a fotografií si navíc spojíte spoustu věcí, lépe je pochopíte a při zkoušce snadněji vyvoláte. Zvlášť jste-li vizuální učící typ.

Život studenta medicíny. Jak tráví dny průměrný medik

Finišujeme

Po průběžné učící části nezbývá nic jiného než intenzivní učení a ještě intenzivnější opakování. Nic nevynechejte, částem, které vám nejdou, věnujte více času. Jelikož jste začali včas, můžete si to dovolit. Kdo je připraven, nebude překvapen! Může se ovšem stát, že i přes poctivou přípravu se vám zkouška napoprvé nepodaří. Bohužel, je známou pravdou, že zkoušky na vysoké škole jsou hodně o štěstí – na zkoušející, témata i jiné okolnosti. Je to jedna z věcí, které sami neovlivníme. Pomoct si můžete psychickou pohodou, s kterou to lépe zvládnete a jen tak něco vás nevykolejí. Hodně nápomocné jsou věci pro štěstí, dodají vám vnitřní jistotu.

Práce při studiu medicíny je náročná, ale není nemožná

A co vy? Máte už patolu za sebou anebo vás teprve čeká? Co považujete za nejtěžší zkoušku na medicíně?

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Jak se naučit patologii. Organizovanost je základ